Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. decembra 2023, 15:04
Čas čítania 0:44

MAPA: SHMÚ vydáva výstrahy pred silnou poľadovicou. Najhoršia je v týchto regiónoch

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Meteorológovia varujú pred silnou poľadovicou na severe Slovenska.

Na severe Slovenska treba počítať so silnou poľadovicou. Najhoršia situácia je na Spiši, Orave, hornom Šariši a v blízkosti Tatier. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na to upozornil na sociálnej sieti. Ľuďom neodporúča cestovať.

„Najhoršie podmienky sú v oblastiach, kde je silnejší mráz mínus štyri až mínus dva stupne Celzia a zároveň aj vyššia intenzita zrážok, čo je najmä na Spiši, čiastočne aj v širšom okolí – na Orave, v blízkosti Tatier a na hornom Šariši. Vo vysokých polohách je však omnoho teplejšie. To v týchto regiónoch v dolinách a kotlinách vedie k mrznúcemu dažďu, pri ktorom sa môže vytvoriť aj hrubšia vrstva ľadu,“ uviedli meteorológovia.

Poľadovica podľa ich slov komplikuje dopravu a pohyb na chodníkoch. „Pod váhou ľadu môžu padať stromy, prípadne väčšie konáre stromov, ktoré môžu byť ťažké už aj po skôr napadnutom snehu, ale aj elektrické vedenia,“ doplnili.

Meteorológovia vyzývajú ľudí, aby zbytočne necestovali

Vyzývajú ľudí, aby necestovali, ak nemusia. Situácia sa podľa ich slov v oblastiach zlepší až večer po ochladení vo vyšších hladinách. „Keď k nám za frontom od severozápadu prenikne studený vzduch a zrážky sa tak zmenia na snehové,“ dodal SHMÚ.

mapa
Zdroj: SHMÚ
Domov
Zdieľať
Diskusia