Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
22. decembra 2023, 7:22
Čas čítania 1:18

V Česku 23. decembra vyhlásia štátny smútok. Obyvatelia si tak majú uctiť pamiatku obetí strelca

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Petr Fiala vyzval ľudí, aby si obete uctili v sobotu 23. decembra o 12.00 h minútou ticha.

V Česku bude 23. decembra vyhlásený štátny smútok na uctenie si pamiatky obetí streľby, ktorá sa odohrala vo štvrtok na Karlovej univerzite v Prahe. Po mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil český premiér Petr Fiala. Vyzval ľudí, aby si obete uctili v sobotu o 12.00 h minútou ticha.

„23. december bude dňom štátneho smútku na uctenie si pamiatky obetí bezprecedentného útoku strelca v Prahe a najneskôr v tento deň bude štátna vlajka na úradných a verejných budovách vyvesená na pol žrde. Súčasne vyzývame všetkých občanov ČR, aby si 23. decembra, na deň štátneho smútku, o 12.00 h uctili pamiatku obetí minútou ticha,“ vyhlásil Fiala. V tomto čase by sa tiež podľa jeho slov mali rozoznieť zvony v celej ČR, požiadal o to kompetentné osoby.

21. decembra 2023, 21:26 Čas čítania 0:26 VIDEO: Študenti pri úteku pred strelcom skákali z budovy. O útoku v Prahe píšu svetové médiá VIDEO: Študenti pri úteku pred strelcom skákali z budovy. O útoku v Prahe píšu svetové médiá

Vláda okrem toho uložila ministrovi spravodlivosti, aby poskytol maximálnu súčinnosť obetiam a pozostalým pri riešení žiadostí o odškodnenie. „Je potrebné myslieť aj na túto stránku veci a aj týmto spôsobom vyjadriť svoju účasť a pochopenie pre to, čo ľudia, ktorých blízki sa stali obeťou tohto brutálneho útoku, prežívajú,“ vysvetlil predseda českej vlády.

Prezident varuje pred dezinformáciami 

Prezident ČR Petr Pavel na spoločnom tlačovom brífingu apeloval na všetkých, aby tragický čin nezneužívali na útoky na políciu či na šírenie dezinformácií. „Tento apel sa vzťahuje na všetkých – na politikov, médiá, občanov, na všetkých, ktorí majú prístup k sociálnym sieťam,“ vyhlásil.

Zároveň ocenil tých, ktorí ako prví išli prehľadávať budovu s cieľom nájsť páchateľa. „Ako bývalý vojak môžem povedať, že to nie je jednoduché a vyžaduje to veľkú odvahu,“ povedal Pavel. Za dôležité považuje nájsť riešenia, ako takýmto situáciám v budúcnosti predchádzať, ak je to vôbec možné. „Budeme pracovať na tom, aby sme zistili, kde aké problémy môžu byť, prípadne ako existujúci systém ďalej vylepšiť,“ dodal.

21. decembra 2023, 19:51 Čas čítania 1:04 Útok v Prahe pre Refresher opísal študent filozofickej fakulty: Polícia nás vyhnala, museli sme mať ruky nad hlavou Útok v Prahe pre Refresher opísal študent filozofickej fakulty: Polícia nás vyhnala, museli sme mať ruky nad hlavou

Na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v centre Prahy vo štvrtok útočil strelec, podľa policajného prezidenta Martina Vondráška bol študentom školy. Po útoku je 15 obetí (vrátane strelca) a desiatky zranených, niektorí sú vo vážnom stave. Útočník legálne držal niekoľko zbraní.

Domov
Zdieľať
Diskusia