Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
28. decembra 2023, 11:42
Čas čítania 0:37

KALKULAČKA: Sociálna poisťovňa predstavila novinku, vypočítaj si výšku poistného pre SZČO

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú pomocou kalkulačky vedieť, koľko majú mesačne odvádzať Sociálnej poisťovni (SP).

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby si môžu vypočítať na webovej stránke Sociálnej poisťovne (SP) poistné za obdobie od 1. januára. SP pripravila nové kalkulačky pre zmenu minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu od 1. januára budúceho roka. 


„SZČO si v kalkulačke najprv zadá príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti, následne aj čiastkový základ dane a zaplatené poistné – na povinné verejné zdravotné poistenie, na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie i do rezervného fondu solidarity,“ priblížil hovorca SP Martin Kontúr s tým, že takto si môžu SZČO vypočítať vymeriavací základ a jednotlivé sumy poistného.


Ide o poistné na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. SZČO sa dozvie aj celkové poistné, ktoré bude mesačne odvádzať SP. Dobrovoľne poistená osoba v kalkulačke najprv určí typ dobrovoľne poistenej osoby a zadá svoj vymeriavací základ. V kalkulačke sa dozvie informatívny výpočet jednotlivých druhov poistného a ich súčet. Bude tak vedieť, koľko má mesačne odvádzať SP.

Budova Sociálnej poisťovne.
Budova Sociálnej poisťovne. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia