Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. januára 2024, 10:51
Čas čítania 0:37

Sociálna poisťovňa výrazne zvyšuje dôležité renty a príspevky. Zverejnili detaily o novej úhrade nákladov za pohreby

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Úrazová a pozostalostná úrazová renta je od Nového roka valorizovaná o 13,6 %.

Sociálna poisťovňa (SP) vyplatí od 1. januára 2024 poberateľom úrazovej alebo pozostalostnej úrazovej renty tieto renty automaticky vyššie o 3,2 %. Úrazovú rentu v novej výške dostanú poberatelia v obvyklých januárových výplatných termínoch. Novopriznaná úrazová renta, o ktorej bude SP rozhodovať po 1. januári, sa bude valorizovať o 13,6 %.


O 3,2 % vzrastú od nového roka aj viaceré úrazové dávky, a to jednorazové odškodnenie, náhrada nákladov spojených s liečením a náhrada nákladov spojených s pohrebom, ktoré sú zo zákona obmedzené maximálnou sumou.

Od 1. januára predstavuje maximálna výška jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky sumu 75 166,2 eura. Maximálna výška úhrnu súm jednorazového odškodnenia nezaopatrených detí je rovnako vo výške 75 166,2 eura.


Maximálna výška náhrady nákladov spojených s liečením predstavuje od 1. januára sumu 37 583,70 eura. Náklady spojené s pohrebom sú v roku 2024 v maximálnej výške 3 759,6 eura. Na rovnakú hodnotu vzrastie aj maximálna výška úhrnu náhrad výdavkov spojených s pohrebom pre všetky fyzické osoby a nezaopatrené deti.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia