Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. januára 2024, 8:11
Čas čítania 1:35

Za potraviny si v tomto roku na Slovensku priplatíme. Analytik vysvetľuje, čo sa bude diať u nás i vo svete

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ceny potravín ovplyvňuje mnoho faktorov.

Svetové komoditné trhy už naznačujú zvoľňovanie cenových tlakov v oblasti potravín. Ide však iba o jeden z viacerých vplyvov na ich ceny. Rolu zohráva aj vývoj miezd a príplatkov v domácej ekonomike, počasie či forma kontraktov, aké výrobcovia používajú. V aktuálnej analýze na to upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Odhaduje, že priemerný medziročný nárast cien potravín na Slovensku môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %.

Pripomenul, že v minulom roku stáli potraviny za veľkou časťou vysokého dvojciferného rastu cien na Slovensku. „Dôvodom bola okrem väčšieho zastúpenia týchto položiek v našom spotrebiteľskom koši aj väčšia závislosť od ruských energií, z toho vyplývajúci vyšší rast cien vstupov a zároveň aj nižšia produktivita vo výrobe než v západných krajinách,“ priblížil analytik.

Ceny potravín vo svete 

Prehľad o vývoji na svetových komoditných trhoch poskytuje index cien potravín Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý sleduje päť komoditných skupín (obilniny, zelenina, mliečne produkty, mäso, cukor).

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Svetové ceny potravín sú podľa neho už 10 % pod úrovňou z konca roka 2021. Výrazne lacnejšie sú najmä oleje, ale aj obilniny či mliečne výrobky. Na druhej strane cukor je oproti rovnakému obdobiu drahší o takmer 40 %. Dôležitý je aj vývoj cien vstupov, pričom ceny poľnohospodárskych výrobkov sú medziročne nižšie o takmer 29 %, vyčíslil Horňák.

„Komoditné ceny tak naznačujú zlacňovanie väčšiny potravinových položiek. Druhým dychom však hneď treba dodať, že na konečnú cenu produktov má vplyv aj množstvo ďalších faktorov. Napríklad ide o vývoj miezd či príplatkov v domácej ekonomike, zásah vlády pri pomoci firmám so zvýšenými cenami energií a podobne,“ vysvetlil analytik. Konečné ceny sú ovplyvnené aj formou kontraktov výrobcov či predajcov, teda na ako dlho a akú cenu majú zafixovanú.

Ceny potravín na Slovensku v priebehu roka 2024

Po zohľadnení všetkých faktorov by sa mal rast cien potravín na Slovensku naďalej spomaľovať. „V prvej polovici roka predpokladáme ešte jemné medzimesačné nárasty, v druhej polovici roka očakávame skôr pokles cien. Vývoj v jednotlivých kategóriách potravín však bude rozličný, cenový rast bude podľa našich očakávaní ťahaný skôr ovocím a zeleninou... Priemerná potravinová inflácia v tomto roku dosiahne podľa našich odhadov 4,5 % medziročne,“ avizoval Horňák.

Predpokladá, že vzhľadom na vývoj inflácie, miezd a ekonomiky by sa už ceny potravín nemali vrátiť na pôvodnú úroveň. Na druhej strane spolu s cenami rastú aj mzdy. „Už v týchto kvartáloch očakávame, že reálne mzdy, teda očistené o infláciu, začnú rásť a kúpyschopnosť obyvateľov sa začne zvyšovať,“ doplnil analytik.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Dano Veselský
Domov
Zdieľať
Diskusia