Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. januára 2024, 17:09
Čas čítania 0:52

Ombudsman zareagoval na polepšovne: Stav obmedzení v reedukačných centrách je v nepomere s právami väzňov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Generálna prokuratúra nechce, aby sa na prípad zabudlo.

Stav obmedzení detí v reedukačných centrách, ktoré neporušili Trestný zákon, je podľa ombudsmana Róberta Dobrovodského v nepomere s právami väzňov. Podotkol, že správa Generálnej prokuratúry SR poukázala na viaceré prípady, keď boli deti v centrách obmedzované viac. „Ľudskoprávne mi to nesedí,“ skonštatoval po štvrtkovom medzirezortnom stretnutí na pôde GP.

Dobrovodský pripomenul, že kontroly v centrách boli aj pred desiatimi rokmi, preto by očakával, že súčasné nálezy poukážu na zlepšenie stavu. „Žiaľ, ja som tam našiel zhoršenie systému,“ povedal. V tejto súvislosti ocenil kroky generálnej prokuratúry, ktorá podľa slov námestníka generálneho prokurátora SR Jozefa Sedláka nedovolí, aby správa „zapadla prachom“.

V centrách vraj došlo k posunom

Sedlák si myslí, že v centrách na základe správy došlo k sebareflexii. „Po opakovaných návštevách vidíme veľký posun,“ uviedol. Poukázal napríklad na personálne výmeny na poste riaditeľov vo viacerých centrách. Zároveň ubezpečil, že všetky poznatky sa riešia. „Náznaky, ktoré by smerovali k páchaniu trestnej činnosti na maloletých deťoch v týchto zariadeniach, boli, samozrejme, vyťažené pre trestnú pôsobnosť prokuratúry,“ ubezpečil námestník.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Zástupcovia GP, rezortov školstva, práce, zdravotníctva, spravodlivosti a ochrancov práv sa vo štvrtok stretli v súvislosti s problematikou reedukačných centier na pôde prokuratúry. Tá v minulom roku realizovala kontrolu v reedukačných zariadeniach na Slovensku. Vo výsledku skonštatovala, že centrá neplnia svoj účel a nepredstavujú pre deti ani bezpečné miesto, kde by boli dodržiavané ich práva.

reedukačné centrá
Zdroj: Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, TASR/Jakub Kotian
Domov
Zdieľať
Diskusia