Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Samuel Barienčík
25. januára 2024 o 17:42
Čas čítania 0:53

Vysvetľujeme: V čom sa líšia konflikty v Gaze a na Ukrajine

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Putin zo všetkého viní Západ, čo však na to vravia slovenskí odborníci?

Posledné dva roky prišlo k udalostiam, ktoré mnohými ľuďmi otriasli. 24. februára 2022 sa začala ruská invázia na Ukrajinu a 7. októbra 2023 došlo k teroristickému útoku Hamasu na Izrael.

V dnešnej reportáži s expertom na zahraničnú politiku Alexandrom Dulebom a politologičkou Darinou Malovou sme sa pozreli na hlavné odlišnosti medzi vojnou na Ukrajine a vojnou v Gaze. Odborníci nám povedali aj to, prečo ich Putin porovnáva a aký má Rusko dôvod tvrdiť, že tieto konflikty podnietil Západ.

Ukrajina.
Ukrajina. Zdroj: TASR/AP/Leo Correa

Rusi vinia zo všetkého Západ, hoci vojnu na Ukrajine začali oni,“ hovorí Alexander Duleba. Ďalej dodáva, že zo strany Ruska ide o klasický imperializmus. Rusi sú presvedčení, že nejaká časť Ukrajiny patrí Rusku. To je však nerešpektovanie medzinárodného práva a hraníc Ukrajiny, tak ako boli uznané v roku 1991.

Čo sa týka konfliktu na Blízkom východe, ide o dedičstvo dekolonizácie. Po 2. svetovej vojne Briti sľúbili Izraelu zriadenie štátu Izrael a následne bola prijatá bezpečnostná rezolúcia OSN, ktorá hovorí o vzniku dvoch štátov – Izraelu a Palestíny. „Doteraz tie dva štáty neexistujú, existuje jeden štát, Izrael,“ hovorí Duleba.

Izrael Palestina Jeruzalém konflikt
Zdroj: Laurent Van Der Stockt/Getty Images

Politologička Darina Malová tvrdí, že len málo ľudí na Slovensku sa zaujíma o zahraničnú politiku a má schopnosť kriticky vyhodnotiť informácie: „Väčšina ľudí sa síce zhodne na všeobecnom odsúdení vojny v oboch prípadoch, ale často sú ovplyvnení náhodnými informáciami a komentármi na sociálnych sieťach, ktoré sú často rámcované konšpiráciami.“

Anketa:
Odkiaľ čerpáš informácie o týchto dvoch konfliktoch?
Overené slovenské/zahraničné médiá.
Sociálne siete.
Alternatívne médiá.
Overené slovenské/zahraničné médiá.
74 %
192 Hlasov
Sociálne siete.
10 %
27 Hlasov
Alternatívne médiá.
15 %
40 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia