Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
31. marca 2024, 16:34
Čas čítania 1:36

Bulharsko a Rumunsko vstúpili do schengenského priestoru. Cestovanie bude odteraz výrazne jednoduchšie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Po novom má teda schengenská zóna 29 členov.

Bulharsko a Rumunsko sa v nedeľu 31. marca pripojili k rozsiahlemu európskemu schengenskému priestoru voľného pohybu, čím sa pre ich obyvateľov po 13 rokoch čakania otvorila možnosť cestovať letecky a po mori bez hraničných kontrol. 

Zatiaľ je vstup do schengenu limitovaný 

Veto zo strany Rakúska však znamená, že nový štatút sa nebude vzťahovať na pozemné trasy, keďže Viedeň vyjadrila obavy z možného prílevu žiadateľov o azyl. Napriek čiastočnému členstvu má zrušenie kontrol na vzdušných a námorných hraniciach oboch krajín významnú symbolickú hodnotu.

Silný historický moment pre obe krajiny 

Pre Bulharsko a Rumunsko je prijatie do schengenu „dôležitým míľnikom“, ktorý symbolizuje „otázku dôstojnosti a príslušnosti k Európskej únii“, povedal rumunský analytik pre zahraničnú politiku Stefan Popescu.


„Je to veľký úspech pre obe krajiny a historický moment pre schengenský priestor – najväčší priestor voľného pohybu na svete,“ uviedla v sobotu vo vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Spoločne budujeme silnejšiu a jednotnejšiu Európu pre všetkých našich občanov,“ dodala.

Krajiny schengenu 

Po nedeľňajšom vstupe Bulharska a Rumunska bude mať schengenská zóna 29 členov – 25 z 27 členských štátov Európskej únie, ako aj Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Okrem toho tri mikroštáty – Monako, San Maríno a Vatikán – sú de facto tiež členmi schengenského priestoru vzhľadom na svoju veľkosť a nemožnosť udržiavať aktívne hraničné kontroly.

21. mája 2024, 11:00 Čas čítania 2:44 Slovenská cestovka ťa už túto jeseň vezme na cestu okolo sveta. Za návštevu 10 krajín súkromným lietadlom zaplatíš takúto sumu Slovenská cestovka ťa už túto jeseň vezme na cestu okolo sveta. Za návštevu 10 krajín súkromným lietadlom zaplatíš takúto sumu

Schengenský priestor, ktorý vznikol v roku 1985, umožňuje viac ako 400 miliónom ľudí voľne cestovať bez kontrol na vnútorných hraniciach. Oblasť je pomenovaná podľa Schengenskej dohody z roku 1985 a Schengenského dohovoru z roku 1990, ktoré boli podpísané v luxemburskej obci Schengen.

Rumunsko, Bulharsko schengenu a budúcnosť 

Rumunská vláda uviedla, že schengenské pravidlá sa budú vzťahovať na štyri námorné prístavy a 17 letísk, pričom letisko Otopeni v blízkosti hlavného mesta Bukurešť bude slúžiť ako najväčší uzol pre schengenské lety.


Na letiskách bude nasadených viac pracovníkov vrátane pohraničnej polície a imigračných úradníkov, ktorí budú „pomáhať cestujúcim a odhaľovať tých, ktorí to chcú využiť na nelegálne opustenie Rumunska“.


Vykonávať sa budú aj náhodné kontroly s cieľom zachytiť osoby s falošnými dokladmi a bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi. Bulharsko i Rumunsko dúfajú, že sa do schengenského priestoru plne začlenia do konca tohto roku.

Domov
Zdieľať
Diskusia