Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Daniel Mikolášik
14. apríla 2024, 7:23
Čas čítania 1:33

Irán pri útoku na Izrael vypálil vyše 300 dronov a balistických rakiet. Do obrany sa zapojili aj USA či Británia

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Väčšinu dronov a rakiet sa podarilo zostreliť mimo izraelského územia.

Izraelská armáda tvrdí, že Irán od sobotňajšieho večera vypálil smerom na Izrael viac ako 300 dronov, balistických rakiet aj striel s plochou dráhou letu, pričom drvivú väčšinu z nich (99 percent) sa podarilo zostreliť mimo izraelského územia. Útok tak nespôsobil veľké škody. Do obrany Izraela sa zapojilo aj americké, britské a jordánske letectvo.

13. apríla 2024, 22:45 Čas čítania 2:10 AKTUÁLNE: Irán zaútočil na Izrael. Vypustili bezpilotné lietadlá, premiér Netanjahu sľubuje odvetu AKTUÁLNE: Irán zaútočil na Izrael. Vypustili bezpilotné lietadlá, premiér Netanjahu sľubuje odvetu

Irán nazval útok operáciou Skutočný sľub, pričom má ísť o odplatu za izraelské nálety z 1. apríla, z ktorých jeden v sýrskom hlavnom meste Damask zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom, slúžiacu ako konzulát. Pri útoku zahynuli dvaja iránski brigádni generáli a päť ďalších členov vplyvných revolučných gárd.

K eskalácii prispeli v sobotu iránske revolučné gardy, ktoré v blízkosti Hormuzského prielivu zadržali kontajnerovú loď majúcu väzby na Izrael. Odvetný iránsky útok však odsúdili viaceré krajiny vrátane Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a EÚ.  

Biden sľúbil podporu Izraelu, odvetný útok však neodporúča

Americký prezident Joe Biden v noci na nedeľu prisľúbil neochvejnú podporu Izraela, na ktorý zaútočil Irán. Teherán predtým varoval Spojené štáty pred „akoukoľvek podporou Izraela alebo účasťou na poškodzovaní záujmov Iránu“.

14. apríla 2024, 9:22 Čas čítania 1:35 VIDEO: Takto vyzeral iránsky útok na Izrael. Trval približne 5 hodín VIDEO: Takto vyzeral iránsky útok na Izrael. Trval približne 5 hodín

Biden na sociálnej sieti X potvrdil stretnutie s predstaviteľmi národnej bezpečnosti Spojených štátov. „Záväzok USA voči bezpečnosti Izraela pred hrozbami zo strany Iránu a jeho spojencov je neoblomný,“ napísal.

Biden dodal, že v nedeľu zvolá stretnutie s ostatnými lídrami skupiny krajín G7, aby koordinovali „jednotnú diplomatickú reakciu“ na rozsiahly útok Teheránu. Na žiadosť Izraela sa bude v nedeľu večer konať aj mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome zostrelil väčšinu rakiet odpálených z Iránu v nedeľu 14. apríla 2024.
Izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome zostrelil väčšinu rakiet odpálených z Iránu v nedeľu 14. apríla 2024. Zdroj: TASR/AP

Stanica CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej administratívy informovala, že Biden Netanjahuovi takisto povedal, že USA nepodporia a nesúhlasia s izraelským protiútokom na Irán.

Dvaja izraelskí predstavitelia, citovaní denníkom The New York Times, tvrdili, že Irán od sobotňajšieho večera zaútočil na Izrael 185 bezpilotnými lietadlami, 110 raketami typu zem – zem a 36 strelami s plochou dráhou letu. Hoci väčšinu z nich vypálili z územia Iránu, niektoré boli vypustené aj z Iraku a Jemenu, dodali nemenované zdroje.

9. októbra 2023, 16:00 Čas čítania 5:50 Slovenka Diana žije v Izraeli: Keď pípne SMS, máme 90 sekúnd na to, aby sme sa dostali do krytu Slovenka Diana žije v Izraeli: Keď pípne SMS, máme 90 sekúnd na to, aby sme sa dostali do krytu

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v nedeľu mimoriadne zasadne v súvislosti s bezprecedentným útokom Iránu na Izrael, oznámil hovorca Malty, ktorá rade tento mesiac predsedá.


Zasadnutie sa uskutoční o 22.00 h SELČ na žiadosť Izraela. Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan v liste zaslanom predsedníctvu BR OSN označil iránsky útok za „hrubé porušenie suverenity Izraela“. Radu vyzval, aby tento úder odsúdila a označila iránske Revolučné gardy (IGRC) za teroristickú organizáciu.

Domov
Zdieľať
Diskusia