Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. apríla 2024, 17:13
Čas čítania 1:19

Rusko zakazuje písať o vraždení civilistov v Buči. Novinára Forbesu zadržali, hrozí mu desať rokov

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V Rusku zadržali redaktora Forbesu za príspevky o ukrajinskej Buči.

Ruské úrady zadržali novinára ruského vydania magazínu Forbes pre obvinenia spojené so šírením nepravdivých informácií o ruskej armáde. Oznámil to v piatok novinárov právnik i samotný Forbes.

Zadržaným novinárom je Sergej Mingazov. Jeho právnik Konstantin Bubon uviedol, že Mingazova umiestnili do cely predbežného zadržania v meste Chabarovsk na východe Ruska, kde novinár žije. Magazín Forbes pritom uviedol, že sa nevie s Mingazovom skontaktovať.

Podľa Bubona Mingazova zadržali za to, že na sociálnej sieti Telegram prezdieľal publikácie o udalostiach v ukrajinskom meste Buča, kde na začiatku invázie hlásili médiá množstvo zabitých ukrajinských civilistov. Bubon dodal, že za obvinenia zo šírenia nepravdivých informácií jeho klientovi hrozí až desať rokov väzenia.

Na Mingazovom účte na Telegrame je niekoľko desiatok príspevkov o Buči, pričom nie je bezprostredne jasné, za ktoré konkrétne je vyšetrovaný. V mnohých príspevkoch sa pritom píše o údajných vojnových zločinoch ruských vojakov v Buči. Mingazovov účet na Telegrame sleduje asi 430 ľudí.

Ruské úrady o masakri v Buči zakazujú informovať

Ruské jednotky dobyli Buču, ktorá leží na predmestí Kyjeva, na začiatku invázie a zotrvali tam približne mesiac. Kremeľ však odmieta, že by ruskí vojaci v Buči boli popravovali ľudí, a zábery z mesta, ktoré sa objavili na titulkách novín po celom svete, označil za podvrh.

Ľudskoprávna monitorovacia organizácia OVD-Info uviedla, že súd v Chabarovsku bude o tom, či Mingazova vezme do väzby, rozhodovať v sobotu.

Stovky Rusov už zadržali, pokutovali alebo uväznili za kritizovanie ruskej vojny na Ukrajine, tvrdia ľudskoprávne skupiny. Rusko totiž krátko po začiatku invázie schválilo zákony, ktoré umožňujú trestanie vedomého šírenia podľa úradov nepravdivých informácií o ruskej armáde.

15. mája 2024, 9:30 Čas čítania 4:35 Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom

Podľa AFP sa pritom zdá, že ruské úrady sa zameriavajú predovšetkým na komentáre o Buči. V marci bol napríklad jeden ruský novinár odsúdený na sedem rokov väzenia za články o údajných ruských vojnových zločinoch, ktoré zahŕňali aj Buču.

Ruský opozičný politik Iľja Jašin si taktiež odpykáva vo väzení trest v trvaní osem a pol roka za podobné obvinenia, pretože o týchto tvrdeniach o Buči diskutoval vo videu zverejnenom na platforme Youtube.

buča
Zdroj: TASR/Úrad vlády SR
Domov
Zdieľať
Diskusia