Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
7. mája 2024, 11:40
Čas čítania 0:56

Na Slovensku máme vysoký počet fiktívnych živnostníkov. Rozpočet pripravujú o 250 miliónov eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Štát by mohol získať od fiktívnych živnostníkov 177 až 251 miliónov eur ročne.

Keby na Slovensku klesol počet fiktívnych živnostníkov na priemer EÚ, štát by mohol získať na daniach a odvodoch 177 až 251 miliónov eur ročne. Uviedol to v komentári Útvar hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR.

Slovensko podľa ÚHP v rámci EÚ vyniká v počte fiktívnych živnostníkov. Podľa odhadov ich môže byť viac ako 100-tisíc a ich počet dlhodobo rastie. Hoci v skutočnosti nepodnikajú a vykonávajú závislú prácu ako bežní zamestnanci, formálne pracujú na živnosť.

ÚHP zdôraznil, že firmy si týmto spôsobom zamestnávania znižujú náklady a nekalým spôsobom si vytvárajú konkurenčnú výhodu. Keby Slovensko kleslo v podiele fiktívnych živnostníkov aspoň na priemer EÚ, štát by mohol získať na daniach a odvodoch od 177 do 251 miliónov eur ročne.

ÚHP radí zintenzívniť kontroly zo strany inšpektorátov práce

Využívanie fiktívnych živnostníkov sa dá podľa ÚHP identifikovať napríklad cez zverejnené ponuky prác. Problém sa týka viacerých oblastí, pričom zreteľný je napríklad aj v niektorých veľkých IT firmách. Ďalej sú to stavebníctvo, doprava, výroba či strojárstvo.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Najrýchlejšou a najľahšie realizovateľnou cestou k zníženiu počtu fiktívnych živnostníkov sú podľa analytikov ÚHP intenzívnejšie cielené kontroly zo strany inšpektorátov práce zamerané na tie firmy, kde môže byť podozrenie na takýto typ zamestnávania.

Inšpektorom by pomohlo mať vypracovanú metodiku na určovanie potenciálnych firiem.
„Z dlhodobého hľadiska odporúčame pristúpiť k aktualizácii Zákonníka práce, ak to bude nutné kvôli efektivite kontrol. Zamerať sa treba aj na zníženie motivácií firiem využívať fiktívnych živnostníkov,“ dodali v komentári analytici ÚHP.

inšpektorát
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia