Čo sa deje: Štrajkový výbor RTVS organizuje v pondelok protest aj pochod s názvom Štrajkujeme za slobodu slova.
- Verejnoprávna televízia RTVS v pondelok 10. júna zorganizuje prvýkrát vo svojej histórii štrajk a protestné zhromaždenie.
- Štrajk bude trvať od 12.00 do 15.30 h a organizátori ho spoja s verejným zhromaždením, ktoré nesie názov Štrajkujeme za slobodu slova.
- Štrajkový výbor organizuje protest jeden deň pred júnovou schôdzou parlamentu, na ktorej budú poslanci rokovať v druhom čítaní o zrušení verejnoprávneho RTVS a vytvorení STVR s novým generálnym riaditeľom a Radou STVR.
Prečo je to dôležité: Od nástupu novej vlády bojuje slovenská nezávislá žurnalistika o svoju slobodnú existenciu. RTVS tvrdí, že novými zmenami v zákone chce politická moc kontrolovať obsah vysielania. Poukazujú na navrhované zmeny v zložení a vo voľbe členov Rady RTVS, zmenu voľby generálneho riaditeľa či plánovaný vznik programovej rady s kompetenciou „kontrolovať vysielanie a zasahovať do spravodajského aj ďalšieho vysielania“.
Citáty: „Štrajk znamená prerušenie práce. Pôjde o prvý štrajk v histórii RTVS. Po výstražnom štrajku situáciu vyhodnotíme a sme pripravení zorganizovať aj ďalšie štrajky,“ hovoria členovia Štrajkového výboru RTVS.
„Zostáva nám už len niekoľko dní na to, aby sme využili všetky zákonné možnosti na kolektívny odpor voči rušeniu RTVS. Už o pár dní bude Národná rada Slovenskej republiky v druhom čítaní rokovať o zákone o STVR. Ak sa nepostavíme proti tomuto pokusu o likvidáciu verejnoprávnej televízie a rozhlasu, veci naberú raketový spád. Plánované legislatívne zmeny ohrozia redakčnú a tvorivú nezávislosť zamestnancov a spolupracovníkov RTVS,“ uvádzajú štrajkujúci zamestnanci.
Širší kontext: Štrajk sa začne na obed a protestujúci budú pochodovať od budovy Slovenského rozhlasu v Bratislave k budove Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP, kde sa o 12.30 hod. začne protestné zhromaždenie s účasťou verejnosti. Ak poslanci schvália navrhovaný zákon, mal by platiť od 1. júla 2024.
Pracovníci RTVS hovoria, že štrajkom chcú dosiahnuť stiahnutie nového zákona o STVR alebo jeho výrazné prepracovanie. Chcú, aby bola zabezpečená nezávislosť a sloboda práce zamestnancov, zlepšenie financovania verejnoprávneho média a ukončenie útokov zo strany politikov na novinárov nielen z telerozhlasu, ale aj z iných médií.
Keď chceš vedieť viac, prečítaj si aj tieto články: