Čo sa deje: Inštitút finančnej politiky zverejnil komentár k údajom o májovej nezamestnanosti.
- Zamestnanci na Slovensku chýbajú najviac v automobilovom priemysle, opravách strojov a zariadení a v potravinárstve.
- Dopyt po operátoroch strojov je oproti obdobiu spred pandémie vyšší až o polovicu.
- V službách nevedia obsadiť pozície v doprave a programovaní. Počet voľných pracovných miest v máji výrazne narástol.
Prečo je to dôležité: Informovanie o nedostatku zamestnancov v kľúčových odvetviach je dôležité pre zvýšenie povedomia o aktuálnej situácii na trhu práce. Upozorňovanie na potreby lepšieho vzdelávania a rekvalifikácie pracovníkov môže dopomôcť k ich efektívnemu prispôsobeniu sa dopytu zamestnávateľov. Zároveň štatistiky tohto typu môžu pomôcť pri regionálnom plánovaní a podpore okresov s vysokou nezamestnanosťou.
Citát: „Na trhu práce pretrváva nedostatok zamestnancov. Zamestnanci chýbajú najviac v automobilovom priemysle, opravách strojov a zariadení a v potravinárstve. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny evidovalo až vyše 94 000 otvorených pracovných ponúk, čo je veľmi blízko maxima z roku 2019,“ uviedli analytici z Inštitútu finančnej politiky.
Širší kontext: Počet záujemcov o prácu podľa inštitútu aktuálne prevyšuje počet dostupných voľných pracovných miest len o tretinu, regionálne rozdiely sú však výrazné. Najakútnejšia situácia s nedostatkom zamestnancov je v okresoch Nitra a Bratislava, kde na jedného nezamestnaného pripadajú viac než tri ponuky práce. Naopak, v okresoch Kežmarok, Stropkov a Poltár sa eviduje na jednu pracovnú ponuku viac ako 40 uchádzačov o zamestnanie a v okrese Gelnica až takmer 90.
IFP upozornil, že jedným z problémov ponuky na trhu práce je jej kvalifikačná štruktúra. Podľa OECD pracuje vyše tretiny ľudí na Slovensku mimo svojho odboru. V porovnaní s ostatnými krajinami Slovensko vykazuje najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, ktorí sú prekvalifikovaní na svoju pozíciu. Na druhej strane, v skupine nezamestnaných v najproblematickejších okresoch má až vyše 40 % uchádzačov len základné vzdelanie.
Prečítaj si aj tieto články: