Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. novembra 2024 o 7:48
Čas čítania 0:55

Opičie kiahne sa stále rozširujú, nový variant je nebezpečnejší. Oproti minulému roku na africkom kontinente hlásia nárast o 500 %

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ochorenie len v tomto roku zaznamenali už v 19 afrických krajinách.

Počet prípadov opičích kiahní (mpox) na africkom kontinente vzrástol od minulého roka o viac ako 500 percent, vyplýva z údajov Afrického centra pre kontrolu chorôb zverejnených vo štvrtok. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v auguste šírenie mpoxu v afrických štátoch za stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu.
„Situácia stále nie je pod kontrolou, vo všeobecnosti sme naďalej na vzostupe,“ povedal Ngashi Ngongo z Afrického centra pre kontrolu chorôb.


V tomto roku zaznamenali v 19 afrických krajinách viac ako 48 000 predpokladaných prípadov mpox vrátane 1048 úmrtí. Stredná Afrika, ktorá je najviac postihnutá epidémiou, predstavuje 85,7 percenta prípadov a 99,5 percenta úmrtí na kontinente.


Mpox je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša blízkym kontaktom vrátane pohlavného styku. Symptómy mpox zahŕňajú vyrážky, horúčku, zimnicu, opuch lymfatických uzlín, vyčerpanosť, bolesti svalov, chrbta a hlavy, ako aj respiračné príznaky. Úmrtia na mpox sú v krajinách s vyspelým zdravotníctvom zriedkavé.


Nový variant známy ako Clade Ib zaznamenali aj v Británii, Švédsku a Nemecku.
Ngongo vyzval na pokračovanie politickej angažovanosti a ďalšiu finančnú podporu boja proti opičím kiahňam.

„Nechceme, aby sa z ochorenia mpox, najmä kmeňa Ib, stala pandémia pohlavného ochorenia, ktorá by bola oveľa závažnejšia ako COVID-19,“ dodal.


Podľa WHO je variant Ib nákazlivejší a nebezpečnejší ako predchádzajúce varianty mpox. Existujú vakcíny proti kiahňam, ktoré sú účinné aj proti mpox, pričom znižujú riziko prepuknutia ochorenia a zmierňujú jeho priebeh.

Domov
Zdieľať
Diskusia