Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Vstúp do roku 2025 so zľavou 25 % na všetky typy predplatného 🥳
TASR
9. novembra 2024 o 11:33
Čas čítania 1:07

Digitálne euro na Slovensku: Analytik prezradil, na čo sa musia pripraviť Slováci

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Slováci nemajú dôvod obávať sa, upozorňujú odborníci.

Digitálne euro je prirodzený vývojový krok, na ktorý sa aj slovenské banky musia pripraviť a počítať s ním. Aj keď bude jeho zavedenie určitou výzvou, nemusia sa ho obávať, zhodnotil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Na výzvy spojené s digitálnym eurom poukázali tiež analytici Národnej banky Slovenska (NBS).


V čase rastúcej popularity decentralizovaných kryptomien sa podľa Búlika centrálne banky snažia zaujať najmä mladších ľudí a zaistiť, aby zbytočne veľa zdrojov neunikalo do neregulovanej časti finančného trhu. Príprava digitálnej meny je tak prirodzeným krokom, ku ktorému chce postupne pristúpiť aj Európska centrálna banka (ECB).


Keďže digitálne euro nebude alternatívnou investíciou ako kryptomeny, pre banky nepôjde o novú obchodnú príležitosť, ale o odliv likvidity. „Elektronická peňaženka bude fungovať v inom režime ako bežné vklady, ktoré slovenské banky vo veľkej miere využívajú ako dostupný zdroj financovania úverov. Z tohto hľadiska bude digitálne euro pre banky výzvou,“ pripustil Búlik.


Zároveň však pripomenul, že banky ako zdroj financovania nevyužívajú len vklady na bežných účtoch, ale aj termínované vklady a úverové linky z medzibankového trhu. Pri termínovaných vkladoch je pritom ohrozenie digitálnym eurom minimálne. Takisto je podľa analytika málo pravdepodobné, že by všetci klienti bánk využívali maximálny limit na presun prostriedkov do digitálnej peňaženky. Ten zatiaľ nebol stanovený, môže sa pohybovať v tisícoch eur.


Aj investičný analytik spoločnosti Fingo.sk Jakub Nagy vníma prínos digitálneho eura pre bežných ľudí ako otázny.


Aj keď by sa banky nemali obávať zavedenia digitálneho eura, musia sa naň pripraviť, zdôraznil Búlik. 


Analytik na jednej strane nevidí v digitálnom eure zásadný posun vo zvýšení pohodlia či úspore času pri platení, na druhej strane nemajú Slováci podľa neho ani dôvod obávať sa tohto projektu. Pôjde totiž len o novú formu euromeny pod kontrolou centrálnej banky.

Domov
Zdieľať
Diskusia