Záujem o hypotéky by mohol tento rok rásť rýchlejšie, dôvodom sú nižšie úroky. Odborníčka na úvery Eva Šablová nám vysvetlila, ako môžu mladí ľudia získať pôžičku s úrokom 1 % a čo robiť, keď banka žiadateľom schváli nižšiu hypotéku, akú žiadali.
Hypotekárny trh v roku 2024 ožil. Úroky stále klesajú, a to z dôvodu znižovania sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky, postupného poklesu úrokov v slovenských bankách, ale aj kvôli predpovediam o ďalšom zdražovaní nehnuteľností.
V tomto článku ti prezradíme, kedy je výhodné zobrať si hypotéku, čo je mladomanželská pôžička a čo robiť, keď ti banka schváli nižší úver, ako potrebuješ. Odborníčka pre Refresher objasnila, aká fixácia sa najviac oplatí a ako veľmi môžu klesnúť úrokové sadzby.
Ako v roku 2025 klesnú úrokové sadzby?
Po tom, ako sa Európska centrálna banka rozhodla znížiť kľúčové úrokové sadzby s cieľom pomôcť ekonomike, môžu slovenské banky opäť znížiť hypotekárne úroky. Podľa ekonómov preto môžu klesnúť pod 3 %. Aktuálne Slováci vedia získať úver s úrokom od 3,5 %.
„Podľa mojich odhadov by komerčné úroky v bankách počas tohto roku mohli klesnúť k hranici 3 %. Medzi finančnými domami by sa zároveň mohol výraznejšie rozpútať aj konkurenčný boj o klientov. Netreba ale zabúdať, že propagovaný top úrok nie je jediným parametrom, ktorý rozhoduje o výhodnosti hypotéky. Treba zohľadniť aj ďalšie podmienky úveru, na čo klienti veľakrát zabúdajú,“ upozornila riaditeľka na úvery v spoločnosti Fingo.sk Eva Šablová.
Oplatí sa zobrať hypotéku už tento rok alebo v budúcom klesne hypotekárny úrok ešte viac?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy je podľa odborníčky najvýhodnejšie zobrať si hypotéku?
- Aký fix je pri hypotékach najvýhodnejší?
- Čo má žiadateľ robiť, keď mu banka schváli nižšiu hypotéku ako požadoval?
- Ako môžu mladí získať pôžičku na bývanie s nízkym úrokom?