Sovietska sonda Kosmos 482, ktorá odštartovala v roku 1972, má dopadnúť na Zem začiatkom mája.
Vesmírna sonda Kosmos 482, ktorá bola v roku 1972 vyslaná na misiu na Venušu, by mohla v priebehu prvých dvoch májových týždňov dopadnúť na Zem. Táto sonda, vážiaca približne pol tony, nezažila úspešnú misiu a odvtedy zostala na obežnej dráhe Zeme. Podrobnosti o mieste a čase jej dopadu zatiaľ odborníci nevedia presne určiť. Taktiež nevedia, do akej miery sonda zhorí pri prelete atmosférou.
Holandský vedec Marco Langbroek, špecializujúci sa na sledovanie vesmírneho odpadu, predpokladá, že sonda vstúpi do hustejších vrstiev atmosféry okolo 10. mája. Ak zostane nepoškodená, môže dosiahnuť rýchlosť približne 242 km/h.
Langbroek tvrdí, že „hoci to nie je bez rizika, nemali by sme sa ani príliš obávať“. Podľa jeho názoru je riziko podobné ako pri náhodnom páde meteoritu, čo sa každoročne stáva niekoľkokrát. Aj keď úplné vylúčenie nebezpečenstva nie je možné, vyššie riziko predstavuje napríklad úder blesku.
Padákový systém už zrejme nebude funkčný
Kosmos 482 je guľovitý objekt s priemerom približne jedného metra, ktorý krúži na vysoko eliptickej obežnej dráhe Zeme už viac než 50 rokov. Pôvodne bol navrhnutý tak, aby vydržal náročný zostup cez atmosféru Venuše. Langbroek tiež upozornil, že padákový systém sondy zrejme už nebude po toľkých rokoch funkčný.
Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonovského centra pre astrofyziku dodal, že by bolo lepšie, keby tepelný štít zlyhal a sonda počas preletu atmosférou zhorela. V opačnom prípade by mohla „vstúpiť späť neporušená a z neba spadnúť ako poltonový kovový predmet.“
Podľa výpočtov by Kosmos 482 mohol dopadnúť kdekoľvek medzi 51,7 stupňami severnej a južnej zemepisnej šírky. Langbroek uvádza, že vzhľadom na to, že väčšinu zemského povrchu tvoria vodné plochy, je veľká šanca, že sonda skončí v nejakom oceáne.
Prečítaj si aj tieto články: