Hlas-SD a minister Šaško odmietajú návrh na odmietnutie pandemickej dohody, ktorý považujú za politický marketing.
Koaličná strana Hlas-SD a minister zdravotníctva Kamil Šaško sa postavili proti návrhu, ktorý by znamenal odmietnutie takzvanej pandemickej dohody pre Slovensko. Šaško vo svojom vyhlásení zdôraznil, že táto dohoda neohrozuje zvrchovanosť žiadnej krajiny a neobmedzuje slobodu pri rozhodovaní o pandémiách.
„Som proti tomu, aby Slovensko ako jediné odmietlo pandemickú dohodu. Je to skôr politický marketing ako reálna ochrana zdravia obyvateľov. Takýmto krokom riskujeme, že sa na nás medzinárodné komunity budú pozerať kriticky a môže to ovplyvniť našu situáciu v krízových časoch,“ povedal Šaško v zastúpení rezortu zdravotníctva.
Strana Hlas-SD podporuje Šaškov postoj a uvádza, že pandemická dohoda môže priniesť výrazné výhody pri globálnych krízach. Pripomenuli tiež, že pandémia COVID-19 priniesla Slovensku veľké straty v podobe tisícov obetí a narušeného štátneho rozpočtu. Podľa ich vyjadrenia by to malo byť výstrahou pred ignorovaním odborníkov.
Pandemická dohoda, na ktorej sa zhodla väčšina svetových krajín, má za cieľ zlepšiť zdieľanie informácií o vírusoch a zabezpečiť, že všetky krajiny budú lepšie pripravené na prípadné pandémie. Šaško podotkol, že ide o mechanizmus pre efektívnejšiu medzinárodnú spoluprácu a podporu, ktorá umožní ľuďom rýchly prístup k liekom a testom, ak by sa pandémia znova vyskytla.
Šaško pripomenul, že názor odborníkov by mal byť na prvom mieste pri ochrane zdravia. Zdôraznil, ako počas pandémie expremiér Igor Matovič zavádzal rôzne opatrenia, ktoré mali negatívne dôsledky. Mrzí ho tiež, že doteraz nebol predložený materiál hodnotiaci manažovanie pandémie Slovenska pod vedením Matoviča a Hegera, ktorý by ukázal, ktoré opatrenia boli účinné a ktoré nie.
Zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia sa uskutoční od 19. do 27. mája vo švajčiarskej Ženeve, kde sa bude rokovať o pandemickej dohode. Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa dohodli na jej znení už v apríli, pričom návrh uznáva suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia. V rámci koalície existujú rôzne názory na túto dohodu, pričom Smer-SD ju považuje za úplne neprijateľnú. Vláda dosiaľ oficiálny postoj k dohode nezverejnila.
