Eurofondy mali zlepšiť život na Slovensku, no podozrenia hovoria o viacerých nezrovnalostiach.
Na Slovensko prišla delegácia Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre kontrolu rozpočtu (CONT). Podľa euroinštitúcií mohlo byť až 80 % čerpaní eurofondov na Slovensku realizovaných nesprávne alebo v rozpore s ich účelom. Europoslanci chcú preto overiť, kam sa podeli milióny eur, ktoré mali zlepšiť život na Slovensku, píše europoslanec Tomáš Zdechovský na sociálnej sieti.
Pýtali sa tieto otázky:
- Prečo milióny eur z európskych fondov putovali do súkromných víl, ktoré boli prezentované ako penzióny, no nikdy tomuto účelu neslúžili?
- Prečo niekoľko firiem čerpalo poľnohospodárske dotácie na nákup kamiónov, čím narušili férovú hospodársku súťaž?
- Prečo by mal štát postaviť v Banskej Bystrici „rómsky mediálny dom“ za 20 miliónov eur v lokalite, kde nežije významnejšia rómska komunita? Nebolo by lepšie investovať tieto peniaze do reálneho zlepšenia života Rómov, ktorí stále žijú v osadách bez pitnej vody a elektriny?
- Prečo Slovensko stále nemá kľúčové diaľničné spojenia medzi Bratislavou a Košicami? Kedy sa ho konečne občania dočkajú?
- Aký je aktuálny stav výstavby vysokorýchlostných železničných tratí?
- Prečo a ako sa zmenil Trestný zákon, prečo bola zrušená špeciálna prokuratúra – a aký dopad to bude mať na vyšetrovanie podvodov z európskych dotácií?
Podľa europoslanca Michala Wiezika (Progresívne Slovensko) je misia reakciou na znepokojujúce správy o ohrození právneho štátu. Dodáva, že vyšetrovanie sa týka najmä projektov pod Pôdohospodárskou platobnou agentúrou, kde malo dôjsť k masívnemu vyplateniu prostriedkov na podozrivé projekty. Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska poukazuje, že peniaze skončili na súkromných stavbách, ktoré mali politické pozadie.
Europoslanci chcú vedieť, prečo slovenské inštitúcie nekonajú a či sa dajú peniaze daňových poplatníkov ešte zachrániť.
