Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Čítaš článok:
Prehľad pokút v roku 2025: Niektoré ťa môžu stáť viac, než si myslíš

Voľný pohyb psa 

Na Slovensku je voľný pohyb psa mimo vyhradených priestorov priestupkom, ak nie sú splnené určité podmienky. Základným právnym predpisom, ktorý túto oblasť upravuje, je Zákon č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, ako aj všeobecne záväzné nariadenia (VZN) obcí a miest. 

Všeobecne platí, že každý pes (okrem služobných psov a špeciálne vycvičených psov s preukazom) musí byť na verejnom priestranstve vedený na vôdzke. Toto platí v mestách, obciach, parkoch (ak nie sú špeciálne vyhradené pre voľný pohyb psov), na cestách či chodníkoch.


Pes sa smie voľne pohybovať len na miestach, ktoré sú špeciálne označené ako výbeh pre psov. Nebezpečný pes (pes, ktorý v minulosti zaútočil na človeka alebo iné zviera, ak nebol v sebaobrane alebo bránil majetok) musí mať na verejnosti vždy náhubok a musí byť vedený na vôdzke. Mnohé VZN obcí a miest tiež určujú, že všetci psy musia mať náhubok v prostriedkoch verejnej dopravy a na určitých, vyhradených miestach (napríklad v budovách, na trhoviskách, v obchodných centrách).

Ak pes bez ohľadu na to, či je na vôdzke alebo bez nej, ohrozí človeka alebo zviera, ide o závažný priestupok. To sa týka aj situácií, keď pes len bezdôvodne agresívne šteká, vrčí alebo sa snaží útočiť, aj keď nikoho fyzicky nezraní.

Ak držiteľ psa neodstráni výkaly po svojom psovi, hrozí mu pokuta podľa príslušného VZN obce alebo mesta. Toto priamo nesúvisí s voľným pohybom, ale je to tiež častý priestupok, za ktorý sú pokutovaní majitelia psov.

Na mieste môže policajt, či už obecnej alebo štátnej polície, uložiť pokutu do 30 eur. Ak sa priestupok rieši v správnom konaní (čo je zvyčajne pri závažnejších prípadoch, opakovaných priestupkoch alebo ak majiteľ odmietne zaplatiť pokutu na mieste), pokuta môže byť uložená až do 165 eur. 

Ak pes svojím správaním ohrozil človeka alebo iné zviera, pokuta môže byť v správnom konaní oveľa vyššia – podľa Zákona o priestupkoch až do 331 eur. Za predpokladu, že došlo k vážnemu zraneniu, môže viesť dokonca k trestnoprávnej zodpovednosti majiteľa.

Odpadky ťa môžu vyjsť draho

Na Slovensku je znečisťovanie verejného priestranstva priestupkom, za ktorý hrozí pokuta. Táto oblasť je upravená predovšetkým Zákonom č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov a najmä všeobecne záväznými nariadeniami (VZN) obcí a miest.


Pokuta za znečisťovanie verejného priestranstva hrozí v mnohých situáciách, ktoré narúšajú čistotu a estetiku verejných priestorov. Medzi najčastejšie patria napríklad odhadzovanie odpadkov, vytváranie čiernych skládok, vylievanie znečisťujúcich látok, znečistenie výkalmi zvierat, poškodzovanie zelene, graffiti a iné nelegálne nápisy alebo znečistenie ľudskými exkrementmi.

Výška pokuty za znečisťovanie verejného priestranstva sa líši v závislosti od konkrétnej situácie, závažnosti priestupku a najmä od všeobecne záväzného nariadenia (VZN) príslušnej obce alebo mesta. Policajt môže na mieste osobe uložiť pokutu do 33 eur.

Za drobné znečistenie (napríklad jeden ohorok) to môže byť len symbolická suma, pri závažnejších prípadoch viac.  Ak sa priestupok rieši v správnom konaní (napríklad pre odmietnutie pokuty na mieste, závažnejšie znečistenie alebo opakovanie priestupku), pokuta môže byť uložená až do 331 eur.

Odpaľovanie zábavnej pyrotechniky 

V mnohých mestách je zakázané odpaľovať zábavnú pyrotechniku mimo obdobia Silvestra a Nového roka. Niektoré lokality, ako sú oblasti v blízkosti nemocníc, lesov či parkov, sú pre pyrotechniku úplne zakázané. 

Polícia ti môže na mieste uložiť pokutu do 30 eur. Ak sa priestupok rieši úradne, pokuta sa môže navýšiť do 331 eur. V prípade, že niekoho ohrozíš alebo spôsobíš škodu, môžeš dokonca čeliť aj trestnému stíhaniu.
 

V prípade ohňostrojov by si mali občania naštudovať miestne všeobecne záväzné nariadenia (VZN) obce alebo mesta, ktoré sú neraz prísnejšie ako celoštátny zákon.

Pyrotechnika
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Čítaj na ďalšej strane Čítaj na predchádzajúcej strane
Článok končí na ďalšej strane
Strana 2 z 3
Domov
Zdieľať
Diskusia