V slovenských nemocniciach chýba nutričný manažment, pacienti sú ohrození podvýživou.
V slovenských nemocniciach chýba systém nutričného manažmentu, dve tretiny pacientov sú ohrozené podvýživou. Na utorkovej tlačovej konferencii na to upozornila Slovenská spoločnosť parenterálnej a enterálnej výživy (SSPEV). Vyzýva rezort zdravotníctva na riešenie problému.
„Podľa výsledkov prieskumu, ako aj na základe skúseností lekárov je situácia v slovenských nemocniciach alarmujúca. Vyzývame preto Ministerstvo zdravotníctva SR, aby v nemocniciach zaviedlo funkčný model nutričného manažmentu. Je potrebné vytvoriť správne postupy, štandardy a funkcie v nemocniciach a prepojiť ich so systémom vzdelávania,“ vyhlásil prezident spoločnosti Juraj Krivuš. Poukázal na to, že v nemocniciach chýba rola nutričného terapeuta a neexistuje ani skríning stavu výživy pacientov pri prijatí alebo prepustení z nemocnice.
Podvýživa ohrozuje až dve tretiny pacientov
Z prieskumu, ktorý SSPEV realizovala v ôsmich slovenských nemocniciach, vyplýva, že podvýživa ohrozuje dve tretiny pacientov. „Normálny stav mala iba niečo viac ako tretina pacientov, v riziku podvýživy bolo 40,6 percenta pacientov a 23,5 percenta už trpelo podvýživou,“ priblížil Krivuš.
Výskum bol realizovaný na vzorke 752 pacientov z rôznych oddelení, najmä na chirurgickom a neurologickom, internom, onkologickom či na geriatrii. Odborníci upozornili, že podvýživa u pacientov zvyšuje chorobnosť, predlžuje rekonvalescenciu, predlžuje pobyt v nemocnici a ovplyvňuje ich kvalitu života.
„S tým sú spojené aj zvýšené nároky na zdravotnícky personál a náklady na liečbu,“ doplnil Krivuš. Ozrejmil, že správny nutričný manažment dokáže skrátiť čas hospitalizácie o viac ako tri dni, znížiť percento komplikácií o polovicu, ako aj znížiť mortalitu pacientov až o štvrtinu.
V porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únii je na tom Slovensko horšie. „V celoeurópskom meradle je v riziku podvýživy v priemere každý štvrtý pacient prijatý do nemocnice. Na Slovensku je v stave ohrozenia alebo v riziku podvýživy viac ako každý druhý pacient,“ priblížil Krivuš.