Slovensko je jednou z mála krajín, kde interrupčná tabletka nie je zavedená.
Poslanci zo strany SaS predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zaviedol používanie interrupčnej tabletky. Podľa dôvodovej správy súčasná úprava zákona nespomína, či umelé prerušenie tehotenstva musí byť vykonané chirurgicky alebo medikamentózne. Na Slovensku sa vykonáva iba výlučne chirurgický postup, ktorý môže ohrozovať zdravie žien.
Poslanci priznávajú, že podávanie tabletky chcú presadiť zákonom najmä z dôvodu, aby ju v budúcnosti nemohli konzervatívni politici stiahnuť.
„Aj preto považujeme za dôležité, aby sa tento spôsob dostal priamo do zákona, aby ho nemohli ministerskí úradníci svojvoľne opäť zakázať v takej citlivej otázke obyčajnou vyhláškou len na základe politických vplyvov radikálne konzervatívnych politikov, ktorí vo svojom presvedčení o svojej jedinej pravde neváhajú riskovať životy a zdravie žien a ich budúcich potomkov,“ píšu.
Tabletka je bezpečnejšia ako chirurgický zákrok
Riziko podania interrupčnej tabletky je menej závažné a zriedkavé. Problémom pri chirurgickom zákroku je aj lokálna či celková anestézia, ktorá je pre telo neprirodzená.
„Štúdie potvrdili, že pri chirurgickej interrupcii je oproti medikamentóznej vyššie riziko predčasného pôrodu v ďalších tehotenstvách o 90 % pred 28. týždňom. Zvyšuje sa tiež riziko krvácania po pôrode v nasledujúcej gravidite a riziko vcestnej placenty, čo je život ohrozujúci stav,“ píše sa v správe.
Lekári či vedci v súčasnosti odporúčajú vykonávanie medikamentóznej interrupcie. V roku 2023 neponúkajú medikamentóznu formu interrupcie len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva, Malta a Slovenská republika.