Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. mája 2023, 8:41
Čas čítania 1:10

Šéf vagnerovcov Prigožin: Ukrajinský protiútok sa môže skončiť tragédiou pre Rusko. Začne sa už čoskoro

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené
Šéf vagnerovcov Prigožin: Ukrajinský protiútok sa môže skončiť tragédiou pre Rusko. Začne sa už čoskoro
Zdroj: TASR

Protiútok sa podľa Prigožina začne do 15. mája. Dovtedy údajne prestanú silné dažde a pôda tak bude dostatočne suchá na to, aby sa po nej tanky a delostrelectvo mohli presúvať.

Zakladateľ ruskej súkromnej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v nedeľu varoval, že očakávaná ukrajinská protiofenzíva by sa mohla pre Rusko zmeniť na tragédiu, a opäť sa posťažoval, že jeho mužom na fronte vo východoukrajinskom meste Bachmut chýba munícia.

V rozhovore pre ruského prokremeľského vojnového spravodajcu Semiona Pegova Prigožin vyhlásil, že podľa jeho názoru sa ukrajinský protiútok začne do 15. mája, pretože dovtedy prestanú silné dažde a pôda bude dostatočne suchá na to, aby sa po nej tanky a delostrelectvo mohli presúvať. „Tento protiútok by sa mohol stať tragédiou pre našu krajinu,“ vyjadril obavy Prigožin.

O prípravách ukrajinského protiútoku sa hovorí už dlho. V nedávnom rozhovore pre škandinávske médiá to potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Špecifikoval pritom, že Ukrajina má v pláne aj znovuzískať Krymský polostrov. Dodal súčasne, že úspech ukrajinského protiútoku závisí od dodávok západných zbraní.

Hovorkyňa velenia jednotiek ukrajinskej armády v sektore Juh Natalija Humeňuková cez víkend v televíznom rozhovore tvrdila, že prípravou na ukrajinskú ofenzívu bolo aj vyhodenie skladu ropných látok v prístavnom meste Sevastopol na okupovanom Kryme.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP


Podľa správ ukrajinskej spravodajskej služby bolo výbuchom a následným požiarom v Sevastopole zničených viac ako desať palivových nádrží s celkovou kapacitou približne 40 000 ton. Vyjadrenia šéfa vagnerovcov v rozhovore pre ruského prokremeľského vojnového spravodajcu Semiona Pegova komentovali aj experti z britského Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Podľa nich z Prigožinových vyjadrení a kritiky vyplýva, že ruská armáda sa neponáhľa s prípravou na odrazenie ukrajinského útoku. Prigožinova hrozba, že jeho muži sa pre nedostatok munície stiahnu z mesta Bachmut, môže podľa ISW naznačovať, že ruské pozície v Bachmute považuje vagnerovec za zraniteľné.

Serhij Čerevatyj, hovorca východného zoskupenia síl ukrajinskej armády, koncom tohto týždňa uviedol, že v Bachmute pokračujú urputné boje. Cesta, ktorá je kľúčová pre zásobovanie ukrajinských obrancov Bachmutu, je však podľa neho pod kontrolou Ukrajiny.

Domov
Zdieľať
Diskusia