Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ivan Koribanič TASR
13. mája 2023, 11:50
Čas čítania 0:54

Maturanti, pozor. Po skončení školy štát požaduje splnenie viacerých povinností, zverejnili termíny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Maturanti, pozor. Po skončení školy štát požaduje splnenie viacerých povinností, zverejnili termíny
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Za študenta si pritom považovaný do 31. augusta a čas na registráciu máš do 10. septembra.

Ak absolvent strednej školy nebude pokračovať v ďalšom štúdiu, žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie musí podať do 10. septembra daného kalendárneho roku, uviedlo to Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ak absolvent do 10. septembra 2023 nepodá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, je považovaný za dobrovoľne nezamestnaného. Vyplýva mu potom zákonná povinnosť hradiť si zdravotné poistenie. V takom prípade sa musí čo najskôr obrátiť na zdravotnú poisťovňu, ktorej je poistencom.

Prídavok na dieťa patrí rodičom absolventa do 31. augusta bez ohľadu na to, či sa absolvent zaeviduje na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Za študenta a nezaopatrené dieťa je absolvent považovaný do 31. augusta.

Absolvent strednej školy si môže žiadosť o zaradenie do evidencie podať aj bezprostredne po vykonaní maturitnej skúšky, pokiaľ má záujem o sprostredkovanie zamestnania. V takom prípade si však bude musieť plniť povinnosti voči úradu práce tak ako každý uchádzač o zamestnanie.

ÚPSVR spresnilo, že pokiaľ absolvent strednej školy pokračuje v štúdiu na vysokej škole alebo na nadstavbovom štúdiu dennou formou, nepodáva si žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Za študenta denného štúdia hradí zdravotné poistenie štát.

Občan evidovaný ako uchádzač o zamestnanie zároveň môže pracovať na dohody o prácach vykonávaných mimo hlavného pracovného pomeru v úhrne maximálne 40 dní v kalendárnom roku. Jeho mesačná odmena v úhrne nesmie prevýšiť sumu životného minima.

Domov
Zdieľať
Diskusia