Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová
26. mája 2023, 13:48
Čas čítania 0:43

Na diaľnici by mala byť maximálna rýchlosť 60 km/h, navrhuje švajčiarsky expert. Má na to jasné dôvody, ktoré teraz vysvetľuje

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Expert chce ľudí prinútiť, aby presadli z osobných áut do verejnej dopravy.

Na diaľniciach by sa malo jazdiť maximálne rýchlosťou 60 km/h, aby sme ľudí odradili od šoférovania. Tento kontroverzný názor najnovšie prezentoval profesor Vincent Kaufmann zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne, ktorý sa špecializuje na výskum mobility, informuje portál Blick.ch.

Dôvod je podľa neho jasný, ľudí chce z osobných áut prinútiť presadnúť do verejnej dopravy. „Zistili sme, že maximálna kapacita diaľnic je dosiahnutá pri rýchlosti 60 km/h. Pri rýchlosti 60 km/h by trasu Ženeva – Lausanne vodičom trvalo prejsť 1 hodinu a 10 minút namiesto 45 minút. Zníženie povolenej rýchlosti na diaľnici na 60 km/h by znamenalo, že by ľudia jazdili menej,“ vysvetlil svoj zámer profesor.

Švajčiarsky minister dopravy Albert Rösti navrhoval rozšíriť diaľnice o ďalšie pruhy, aby sa zredukovala hustota premávky a zmenšili zápchy. Spolková rada krajiny sa rozhodla neakceptovateľnú dopravnú situáciu riešiť rozšírením diaľnice A1 na minimálne šesť pruhov v úsekoch Bern – Zürich a Lausanne – Ženeva.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Toto rozhodnutie je podľa Kaufmanna v rozpore s parížskou klimatickou dohodou. Ľudstvo podľa neho nerobí dostatočne veľa na to, aby dosiahlo ciele vytýčené v tejto dohode, a tak bude potrebné pristúpiť k drastickejším opatreniam.

diaľnica d1
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Domov
Zdieľať
Diskusia