Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. júna 2023, 18:01
Čas čítania 1:04

ÚVZ: Prisatého kliešťa treba z tela odstrániť pinzetou. Toto s ním určite nerob

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, kvapkať naň olej sa neodporúča.

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, dôležité je vybrať celé telo aj s hlavičkou. Neodporúča sa kvapkať naň olej, pretože sa začne dusiť a natrávenú krv vyvráti späť do rany. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je lepšie vyhľadať zdravotnícku pomoc, pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR.


„Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho,“ odporúčajú odborníci.


Po jeho odstránení je potrebné miesto prisatia ihneď vydezinfikovať liehom či jódovou tinktúrou z lekárne, prípadne iným prípravkom s obsahom alkoholu. Vydezinfikovať treba aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela kliešťa.


Úrad zdôrazňuje, že po vybratí by ľudia kliešťa nemali mliaždiť prstami. „Hoďte ho do záchodovej misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe alebo v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,“ odporučil.


ÚVZ zároveň radí venovať nasledujúci mesiac po odstránení kliešťa pozornosť príznakom, ako sú väčšie začervenanie v mieste prisatia, horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov či opuch. „Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s lekárom,“ priblížil úrad s tým, že kliešte môžu byť prenášačom kliešťovej encefalitídy.

15. decembra 2022, 10:45 Čas čítania 1:52 Prečo je tak veľa chorých? Česko je na prahu epidémie, zisťovali sme, aká je situácia na Slovensku Prečo je tak veľa chorých? Česko je na prahu epidémie, zisťovali sme, aká je situácia na Slovensku

„Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. K nákaze u človeka dochádza dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa,“ doplnil ÚVZ.


V tejto súvislosti pripomína, že vysokoúčinnou prevenciou kliešťovej encefalitídy je očkovanie. „Odporúča sa vo veku od jedného roka všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí,“ dodal úrad na záver.

Domov
Zdieľať
Diskusia