Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR
27. júna 2023 o 19:19
Čas čítania 1:33

Na Slovensku hrozí západonílska horúčka, horúčka dengue a iné tropické choroby. Tieto nebezpečné komáre ich prenášajú

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

S potenciálnym rozšírením tohto druhu komára na územie Slovenska stúpa aj riziko výskytu tropických chorôb.

Na územie Slovenska prenikajú komáre schopné prenášať nebezpečné tropické choroby, ako je malária, západonílska horúčka či horúčka dengue, no zatiaľ sa tu neusadili.

Komár tigrí preniká na územie Slovenska v Košickom kraji z Maďarska, kde sa už podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) na veľkej časti územia usadil. „Usadenie sa“ v správe ECDC označuje stav, keď sú komáre schopné na danom území prezimovať a rozmnožovať sa.

Riaditeľ Oddelenia medicínskej entomológie v Japonskom národnom inštitúte infekčných chorôb Šindži Kasai pre agentúru AFP uviedol, že komáre tigrie sú čiastočne odolné proti chemickému postreku, hoci vyššie dávky insekticídov sú proti nim účinné.

Obavy však vyvoláva iný druh komára, komár tropický. Kasaiov tím skúmal tento druh komára v rôznych ázijských krajinách vrátane Kambodže, kde zistil, že viac ako 90 percent exemplárov tohto druhu má mutácie, vďaka ktorým je mimoriadne odolný voči insekticídom používaným na jeho hubenie.

Silné dažde a povodne vytvárajú pre komáre ideálne podmienky

Komár tropický je – podobne ako komár tigrí – prenášačom rôznych ochorení, najmä horúčky dengue, žltej zimnice a vírusu zika. Komár tropický sa však na rozdiel od komára tigrieho v Európe zatiaľ výraznejšie nešíri, hoci sa usadil na Cypre.

28. novembra 2024 o 10:00 Čas čítania 3:11 Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumenty  Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumenty

Silné búrky sprevádzané prívalovými dažďami, aké Slovensko zasiahli aj počas minulého týždňa, prinášajú nebezpečenstvo nielen v podobe zvýšených hladín riek a povodní, ale aj v podobe premnoženia komárov.

Rozsiahle dažde vytvárajúce mláky vody schopné pretrvať aj niekoľko dní či týždňov pomáhajú tvoriť ideálne prostredie na ich rozmnožovanie.

Komár tigrí je na území Slovenska inváznym druhom a od domácich druhov komárov sa líši svojím charakteristickým sfarbením – na tmavom tele má biele pásiky a bodky. Pôvodne pochádza z juhovýchodnej Ázie, postupne sa však rozšíril aj do iných častí sveta.

Jeho schopnosť prezimovať na území Maďarska je podľa odborníkov ďalším dôkazom zmeny klímy a globálneho otepľovania, pričom stúpajúce teploty súvisiace so zmenou podnebia mu časom umožnia posunúť sa v Európe ešte viac na sever.

Na Slovensku už zaznamenali prípady ťažkej malárie

S potenciálnym rozšírením tohto druhu komára na územie Slovenska stúpa aj riziko výskytu tropických chorôb. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom webe informuje, že „na Slovensku boli za ostatné dva mesiace zaznamenané už štyri prípady ťažkej malárie“.

„Všetky (prípady) ochorenia boli importované a súviseli s cestou do malarických oblastí v krajinách, ako Tanzánia, Mauretánia, Nigéria, Uganda a Sudán. Na Slovensku sa malária bežne nevyskytuje,“ dodal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: Wiki Commons/Centers for Disease Control and Prevention's / volně k užití
Domov
Zdieľať
Diskusia