Diskrimináciu voči ostatným členom spoločnosti najviac pociťujú mladí ľudia.
Podľa Slovákov sú najdiskriminovanejšími obyvateľmi na Slovensku Rómovia a LGBT+ ľudia. Najviac to pociťujú mladí ľudia a voliči strán PS a SaS. Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo zisťuje aktuálne nálady Slovákov už od začiatku covidových opatrení v roku 2020.
Aj v roku 2023 je podľa Slovákov najviac diskriminovaná rómska minorita. S týmto názorom súhlasí až 61,9 % obyvateľov. Približne 54,2 % respondentov považuje rozšírenú diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Po nej nasleduje diskriminácia voči transrodovým ľuďom (52 %).
Takmer 50 % respondentov si myslí, že je rozšírená aj diskriminácia na základe farby pleti, a 40 % verí, že sa na Slovensku diskriminuje aj na základe rodu. Približne 33 % ľudí sa vyjadrilo, že je u nás rozšírená aj diskriminácia na základe vierovyznania.
Až 16 % respondentov nevedelo odpovedať
„Neprekvapí, že respondenti považujú za najviac rozšírenú diskrimináciu tých skupín ľudí, ktoré sú najviac tematizované vo verejnom diskurze na Slovensku, ako sú napr. Rómovia, LGBTI+ ľudia a transrodoví ľudia. K diskriminácii posledne menovaných sa však nedokázalo vyjadriť až 16 % respondentov,“ informuje Tomáš Prošek z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.
Prieskum realizovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Zber dát prebehol v období od 27. 4. 2023 do 9. 5. 2023.