Odborníci očakávajú, že riziko sa ešte zvýši.
V dovolenkových destináciách v blízkosti Čierneho mora sa rozšíril výskyt viacerých druhov nebezpečnej baktérie. Jeden z nich je známy ako mäsožravý, keďže spôsobuje ochorenie, pri ktorom dochádza k napadnutiu a následnému odumieraniu tkanív, informujú TVnoviny.sk.
Ide o baktériu vibrio, ktorá sa vo vodách Čierneho mora rozšírila vďaka extrémne vysokým teplotám vhodným na jej šírenie. Nakazenie sa u človeka prejavuje rozlične. Sprievodnými znakmi sú však otrava krvi, ale aj črevná či kožná infekcia.
Výskyt baktérie vibrio monitoruje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb. Jej rozšírenie môžu ľudia sledovať prostredníctvom interaktívnej mapy, na ktorej sa začali v uplynulom období zobrazovať alarmujúce hodnoty výskytu v krajinách ako Turecko, Bulharsko či Rumunsko.
Odborníci zároveň očakávajú, že sa riziko nakazenia v najbližších dňoch ešte rozšíri. Najvyššie by malo byť už v nedeľu 23. júla.
Pľuzgiere, nevoľnosť či žalúdočné kŕče
Nekrotizujúcu fasciitídu spôsobuje najnebezpečnejší druh baktérie s názvom Vibrio vulnificus. Ide o ojedinelú, avšak závažnú bakteriálnu infekciu, ktorá sa do ľudského tela dokáže dostať prostredníctvom otvorených rán alebo počas konzumácie surových morských plodov.
Priebeh tohto ochorenia u ľudí sprevádzajú hnačky, žalúdočné kŕče, nízky tlak, nevoľnosť či napríklad pľuzgiere na koži. Pri nakazení je potrebná liečba v nemocnici. Lekári zvyčajne chirurgicky odstraňujú nakazené tkanivá, po zákroku nasleduje antibiotická liečba.