Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. septembra 2023, 6:50
Čas čítania 1:18

Alzheimerova choroba postihuje čoraz mladších ľudí. Správy od našich susedov sú alarmujúce

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Alzheimerovu chorobu si ľudia často zamieňajú napríklad za náladovosť, nešikovnosť či iné prejavy starnutia. Objaviť sa však môže už aj v 40. roku života a postihuje čoraz mladších ľudí.

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí podľa štatistík asi 160-tisíc ľudí, reálne ich však môže byť oveľa viac. Do roku 2050 vedci očakávajú, že sa počet pacientov s týmto ochorením v ČR zvýši približne na 280-tisíc. Alzheimerova choroba navyše postihuje čoraz mladších ľudí. Vo štvrtok, na Medzinárodný deň Alzheimerovej choroby, to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ).


SZÚ predpokladá, že skutočný počet pacientov s touto chorobou je vyšší, než uvádzajú štatistiky. Chorobu si ľudia totiž často zamieňajú napríklad za náladovosť, nešikovnosť či iné prejavy starnutia. Podľa lekárov sa však netýka len staršej generácie.

Ženy sú ohrozené viac

„Hoci mnohí spájajú Alzheimerovu demenciu len s vysokým vekom, v skutočnosti postihuje čoraz mladších ľudí. Výnimkou nie sú päťdesiatnici, objaviť sa môže už aj v 40. roku života,“ upozornila Marie Nejedlá z Centra podpory verejného zdravia SZÚ. U žien sa choroba podľa nej vyskytuje dvakrát častejšie než u mužov. „Hoci presné príčiny vzniku ochorenia nie sú známe, medzi významné faktory vedci zaraďujú okrem vyššieho veku a dedičnosti aj nezdravý životný štýl,“ dodala.


Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu, pri ktorom ubúdajú mozgové bunky a vyhasínajú ich funkcie. Pacienti zabúdajú všetko, čo predtým vedeli a poznali. Nerozumejú významu slov, strácajú orientáciu v čase aj priestore a tiež hygienické návyky.

Riziko ochorenia je možné minimalizovať

Riziko ochorenia je podľa českého SZÚ možné minimalizovať vyváženou stravou, dostatkom pohybu a činnosťami, pri ktorých je potrebné premýšľať. „Veľký význam majú intelektuálne aktivity, medzi ktoré patrí napríklad čítanie, lúštenie krížoviek, štúdium cudzích jazykov alebo hra na hudobnom nástroji do čo najvyššieho veku,“ spresnili odborníci.


K rizikovým faktorom podľa nich patrí okrem nedostatku pohybu aj obezita a vysoký krvný tlak. Naopak, dôležitý v prevencii je dostatok spánku – jeho optimálna dĺžka je deväť hodín, minimálna šesť. Dlhší spánok je však zase spájaný so stúpajúcim rizikom vzniku demencie, upozornil SZÚ.


Celosvetovo ochorením aktuálne trpí viac než 44 miliónov ľudí. Vedci očakávajú, že v roku 2030 sa tento počet zvýši na takmer 76 miliónov a v roku 2050 na 135 miliónov.

starenka
Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo
Domov
Zdieľať
Diskusia