Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
6. októbra 2023, 11:59
Čas čítania 1:34

Vláda navrhuje zrušenie 13. dôchodkov. Slovensko by ušetrilo až 310 miliónov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ak by sa zrušilo vyplácanie 13. dôchodku, v rokoch 2024, 2025 a 2026 by boli úspory štátneho rozpočtu zvýšené o 310 miliónov eur. Zrušenie rodičovského dôchodku by do štátneho rozpočtu prinieslo niekoľkonásobne viac peňazí.

Časť sociálnych politík nie je cielená na nižšie príjmové domácnosti, ale je poskytovaná plošne. Nie je preto splnený cieľ poskytovania základného sociálneho zabezpečenia ohrozeným skupinám a systém sa stáva príliš nákladným.

Zrušením 13. dôchodkov by sme ušetrili 310 miliónov eur

Krátenie sociálnych výdavkov domácnostiam s vysokými príjmami by mohlo priniesť úspory. Ak by sa zrušilo vyplácanie 13. dôchodku, v rokoch 2024, 2025 a 2026 by boli úspory štátneho rozpočtu zvýšené o 310 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu na ozdravenie verejných financií z dielne Ministerstva financií (MF) SR.


„Trinásty dôchodok je nesystémovou dávkou, pričom jej nastavenie nie je vhodne uspôsobené na napĺňanie štandardných funkcií systému sociálneho zabezpečenia. Dávka neplní funkciu zabezpečenia stabilného príjmu v starobe, ale je pravdepodobne používaná najmä na hradenie jednorazových výdavkov,“ uviedol rezort financií.


MF SR upozornilo na to, že aj keď dávka klesá s výškou dôchodku, nie je adresne cielená na nízkopríjmové skupiny. Podľa vlády existujú aj vhodnejšie a adresnejšie nástroje na zvýšenie životného štandardu pre nízkopríjmové skupiny.

Zrušenie rodičovského dôchodku

Zrušenie rodičovského dôchodku by do štátneho rozpočtu v roku 2024 prinieslo 149 miliónov eur, 334 miliónov eur v roku 2025 a v roku 2026 by toto zrušenie prinieslo dodatočné zdroje vo výške 362 miliónov eur. „Rodičovský dôchodok prehlbuje súčasné deficitné hospodárenie penzijného systému, pričom už pred jeho zavedením sa očakávalo, že v dôsledku starnutia populácie bude deficit v penzijnom systéme v dlhom období narastať,“ uviedlo MF SR.


Ak by sa znížil prídavok na dieťa pre domácnosti mimo hmotnej núdze na polovicu, štátny rozpočet by to zvýšilo v roku 2024 o 198 miliónov eur, v roku 2025 o 399 miliónov eur a v roku 2026 o 403 miliónov eur. Rezort financií upozornil na to, že SR patrí medzi krajiny s najvyššou úrovňou dávky v pomere k priemernej mzde. Systém prídavku na dieťa je pritom v iných krajinách Európskej únie často zacielený na podporu v konkrétnych rodinných situáciách, ako napríklad chudoba, v SR však zacielenie chýba.


Rezort financií v správe navrhol krátenie viacerých sociálnych výdavkov. Ide napríklad o znižovanie daňového bonusu s rastom príjmu, zníženie tehotenskej dávky na polovicu pre domácnosti mimo hmotnej núdze či o zníženie príspevku pri narodení dieťaťa na polovicu pre domácnosti mimo hmotnej núdze. V roku 2024 by sa po zrušení či úprave sociálnych opatrení, ktoré navrhuje vláda, zvýšil rozpočet o viac ako 1,4 miliardy eur a v rokoch 2025 a 2026 o viac ako 2,3 miliardy eur.

dôchodcovia
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Domov
Zdieľať
Diskusia