Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. novembra 2023, 9:50
Čas čítania 1:00

Slováci vraj odchádzajú do dôchodku neskoro. Erik Tomáš rozmýšľa nad návrhom o zastropovaní veku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Erik Tomáš nevie, či by na takýto návrh našli ústavnú väčšinu.

Vek odchodu do dôchodku sa stále zvyšuje na základe automatu, pretože je naviazaný na strednú dĺžku života seniorov. Otázkou je, či sa nájde ústavná väčšina na zavedenie stropu veku odchodu do dôchodku. Vo štvrtkovej diskusnej relácii TV Joj Na hrane to uviedol Erik Tomáš.

Tomáš pripomenul, že v tomto roku nebolo technicky možné doručiť seniorom 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Všetci poberatelia dôchodkov však dostanú okrem 13. dôchodku v doterajšej výške ešte jeden mimoriadny príspevok, a to vo výške 300 eur. Oponent Tomáša Milan Majerský kritizoval, že pomoc by mala byť adresnejšia.

Strana KDH podľa neho prišla s vlastným návrhom, ktorý by pomohol najmä najchudobnejším, ale týkal by sa aj rodín v núdzi. Podľa Tomáša má však koalícia aj riešenia pre iné ohrozené skupiny, no v tomto roku by Sociálna poisťovňa nestihla rozdeliť financie medzi jednotlivé kategórie ľudí.

Podľa Tomáša je rodičovský dôchodok diskriminačný 

Pokiaľ ide o rodičovský dôchodok, Tomáš ho považuje za diskriminačný voči ľuďom, ktorí deti nemajú. Riešením preto podľa neho je 13. dôchodok, ktorý dostanú všetci seniori bez ohľadu na počet detí.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

„Rodičovský dôchodok je aj motiváciou, prečo by obyvatelia chceli mať deti. Zároveň nemôžeme siahnuť na peniaze tým, ktorí často suplujú štát a pomáhajú ľuďom, ktorí sú na to odkázaní,“ povedal Majerský v súvislosti s nedávnym vyhlásením Tomáša, že rodičovský dôchodok v súčasnej podobe od budúceho roka skončí.

Po novom by malo byť možné rodičom pomáhať iba poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu. Mimovládne organizácie však podľa Tomáša o financie neprišli a koalícia by pre ne našla riešenie.

erik tomáš
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia