Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Samuel Valent
30. novembra 2023, 12:30
Čas čítania 0:32

Do áut budú povinne montovať rozhranie na alkotestery. Nariadenie začne platiť už čoskoro

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nový predpis bude platiť od 7. júla 2024.

Od budúceho roka bude musieť byť v každom novoprihlásenom aute nainštalované rozhranie pre takzvaný alkozámok, informuje BILD. Na novinku upozornil ako prvý portál Topspeed

Alkozámok je schopný zabrániť vodičom v jazde pod vplyvom alkoholu. Ako povedal Michael Gebhardt z nemeckého autoklubu ADAC, približne štvrtina všetkých dopravných nehôd v Európe je spôsobená pod vplyvom alkoholu. 

Alkoholový blokovací systém meria koncentráciu alkoholu v dychu vodiča. Auto s alkozámkom by teda mohol naštartovať len šofér, ktorý by predtým nafúkal. Systém by musel vyhodnotiť, že je triezvy. Namontovanie rozhrania pre tento systém by mohol zlacniť a zjednodušiť zapojenie alkozámkov do áut. Nový predpis bude platiť od 7. júla 2024.

Podobné systémy sú už rozšírené vo Švédsku a Fínsku, kde taxikári, kamionisti a vodiči autobusov musia povinne počas služby fúkať. 

Na Slovensku sa zatiaľ priama inštalácia alkoholového blokovacieho systému neplánuje.

Domov
Zdieľať
Diskusia