Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. januára 2024, 7:26
Čas čítania 1:45

V Pásme Gazy vážne zranili herca známeho zo seriálu Fauda. Previezli ho do nemocnice

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Bojoval ako záložník.

V bojoch v palestínskom Pásme Gazy utrpel vážne zranenie aj izraelský herec Idan Amedi, známy z televízneho seriálu Fauda, uvádzaného aj streamovacou službou Netflix. Amedi v ňom stvárnil rolu Sagiho – člena protiteroristickej jednotky. V pondelok o tom informovali viaceré izraelské médiá.

Amedi – občianskym menom Idan ben Tova – odišiel bojovať do palestínskeho Pásma Gazy ako záložník hneď v prvých dňoch vojny vyvolanej vpádom palestínskych kománd na územie na juhu Izraela.

O svojej službe písal na svojom instagramovom účte, pričom v novembri tam zverejnil video sprevádzané komentárom: „Toto nie je scéna z Faudy, toto je skutočný život.“ Dodal, že on i jeho spolubojovníci sú motivovaní a chcú „pomstiť obete“ masakry spáchanej príslušníkmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas 7. októbra.

Z palestínskej enklávy Amediho po zranení prepravili do nemocnice v meste Tel ha-Šomer, kde sa podrobuje liečbe. Jeho život nie je ohrozený, informoval s odvolaním sa na hercovho otca spravodajský web The Times of Israel (TOI).

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

V polovici novembra prišiel v Pásme Gazy o život seržant v zálohe Matan Meir, ktorý v civilnom živote pracoval v produkčnej skupine nakrúcajúcej seriál Fauda, pričom sa podieľal na tvorbe všetkých štyroch doteraz nakrútených sérií.

Fauda
Zdroj: Idan Amedi/Facebook

Autentický seriál Fauda

Seriál Fauda je o izraelskej jednotke špeciálnych síl Mista'arvim, ktorá vedie rozličné tajné protiteroristické operácie. Hodnoverný je aj vďaka tomu, že tvorcovia seriálu Lior Raz a Avi Issacharoff sú bývalými príslušníkmi jednotiek osobitného určenia izraelskej armády.

Krátko po vpáde kománd palestínskych radikálov na juh Izraela sa v západných médiách objavila informácia, že Avi Issacharoff pre piatu sériu seriálu zvažoval ako tému teroristický útok na Izrael, keď stovky ozbrojených útočníkov prelomia hranicu a prevezmú kontrolu nad jednou z izraelských dedín.

„Pripadalo nám to nerealistické,“ povedal Avi Issacharoff v rozhovore pre web Forward s tým, že „Fauda sa vždy snažila byť autentická“.

„Tak sme to vzdali..., ale v sobotu ráno 7. októbra sme videli niečo oveľa horšie, než sme si dokázali predstaviť,“ vyhlásil Avi Issacharoff, ktorý je známy aj ako novinár špecializujúci sa na palestínsku a arabskú problematiku a ktorý tým narážal na vpád palestínskych kománd na územie juhu Izraela a na mohutné raketové údery na veľkú časť územia.

15. decembra 2023, 14:00 Čas čítania 0:14 KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky

Fauda je slovo z arabčiny a znamená chaos. V seriáli zobrazenej protiteroristickej skupine je to zároveň kód pre najvyššie ohrozenie, keď sa policajti a policajtky v teréne ocitnú v situácii, ktorá je pre nich životunebezpečná.

Príslušníci tímu nielenže ovládajú techniky bojového umenia a majú armádno-policajný výcvik, ale zároveň vedia perfektne po hebrejsky aj po arabsky a majú veľké znalosti sociálnych i kultúrnych reálií, ktoré bránia ich odhaleniu.

Seriál má fanúšikov medzi Izraelčanmi židovského vierovyznania, ako aj medzi Arabmi žijúcimi v Izraeli či na západnom brehu Jordánu. Populárny je aj medzi používateľmi služby Netflix.

Domov
Zdieľať
Diskusia