Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. januára 2024, 9:22
Čas čítania 0:35

Francúzi vyslali do obehu 27 miliónov chybných euromincí. Teraz ich treba roztaviť

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Francúzska štátna mincovňa bude musieť roztaviť 27 miliónov chybných euromincí.

Francúzska mincovňa La Monnaie de Paris bude pravdepodobne musieť roztaviť 27 miliónov predčasne vyrobených mincí v hodnote 10, 20 a 50 centov. Mince s novým francúzskym dizajnom sa mali dostať do obehu od januára tohto roku.

Francúzske úrady síce dali novému dizajnu zelenú, chýbalo však potrebné schválenie zo strany Európskej komisie. S výrobou mincí sa začalo v predstihu, aby ich bolo možné predstaviť počas návštevy ministra financií Bruna Le Maireho, ktorý mal mincovňu navštíviť začiatkom decembra.

Štyri dni po začatí výroby mincí Brusel návrh zamietol. Námietkou bolo, že hviezdy európskej vlajky nie sú na minciach dostatočne jasne rozpoznateľné. Minister potom zrušil návštevu a štátna mincovňa následne rýchlo predložila Únii nový návrh. Ten bol schválený koncom decembra, čo podľa zdrojov blízkych mincovni znamená, že výroba správnych mincí v súčasnosti stále prebieha.

Nevhodné mince by sa teraz mali recyklovať a finančná škoda by mohla dosiahnuť 700-tisíc až 1,2 milióna eur.

mince, peniaze, eurá
Zdroj: Unsplash/Roman Wimmers
Domov
Zdieľať
Diskusia