Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
28. januára 2024, 18:58
Čas čítania 0:28

Rusi údajne používajú zakázané chemické granáty. Vojakov zabijú do piatich minút

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Rusko vraj používa smrtiaci slzný plyn.

Ukrajinci tvrdia, že Rusko začalo na ich území používať novú chemickú zbraň. Ide o špeciálne upravené granáty, ktoré vraj dokážu zabiť vojakov už do piatich minút. Moskva ich používa napriek tomu, že Kremeľ podpísal dohodu, ktorá zakazuje používanie chemických zbraní, píše denník Focus.

Podľa kapitána Andrej Rudika ide konkrétne o granát RG-Vo, ktorý Rusi používajú od decembra 2023. Ten obsahuje zakázaný slzotvorný plyn chloracetofenón. Denník Focus uvádza, že ho Rusi vyrobili minulý rok.
 

Ukrajina zaznamenala, že Rusko chemické zbrane použilo od začiatku konfliktu až 620-krát. „Rusko teda v roku 2017 klamalo o plnení svojich záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru o chemických zbraniach z roku 1993. Podľa neho mala Moskva zničiť samotnú chemickú zbraň aj výrobné zariadenie tam, kde boli vyrobené,“ povedal Rudik.

ukrajina
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia