Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
9. februára 2024, 6:59
Čas čítania 2:10

Putin dal americkému novinárovi prvý rozhovor od začiatku vojny. Tvrdí, že na Poľsko zaútočia len v jedinom prípade

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Americký novinár je podporovateľ bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre amerického moderátora talkshow Tuckera Carlsona tvrdí, že poraziť Rusko na Ukrajine je „nemožné“ a že NATO musí akceptovať územné zisky Ruska na Ukrajine. Ide o prvý rozhovor s americkým novinárom odvtedy, ako ruská armáda pred takmer dvoma rokmi rozpútala vojnu na Ukrajine. Rozhovor si môžeš pozrieť na tuckercarlson.com. Od samého začiatku je jasné, že moderátor Putinovi nekladie kritické otázky.   

Carlson je bývalým moderátorom televízie Fox News, ktorý roky chváli Putina a jeho politiku. O novinárovi je známe, že má tesné väzby s Trumpom vyzývajúcim na deeskaláciu vojny na Ukrajine.

Ďalšie krajiny vraj nenapadnú

Rozhovor sa začal Putinovými dlhými úvahami o vzťahoch Ruska s Ukrajinou, Poľskom a ďalšími krajinami, predostrel aj svoje – už známe – názory na dejiny Ruska, pričom svoju krajinu vykresľoval ako obeť sprisahania Západu.

Putin v rozhovore potvrdil, že Rusko bude bojovať za svoje záujmy, ale nemá záujem rozširovať vojnu do ďalších európskych krajín, ako sú Poľsko a Lotyšsko. „Prečo by sme to robili? Jednoducho nemáme záujem,“ vyhlásil Putin.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Na otázku, či si vie predstaviť scenár, v ktorom by poslal ruských vojakov do Poľska – člen NATO, Putin odpovedal: „Len v jednom prípade – ak Poľsko zaútočí na Rusko.“

V rozhovore Putin obhajoval svoje rozhodnutie napadnúť vo februári 2022 Ukrajinu. Pripomenul tiež, že vo svete sa hovorí o spôsobení strategickej porážky Rusku na bojisku. Uviedol však, že podľa jeho názoru to „už zo samotnej definície nie je možné“.

Putin si podľa svojich slov myslí, že Západ si teraz uvedomuje, že Rusko nebude porazené napriek pomoci Ukrajine zo strany USA, Európy a NATO.

Putin poslal USA jasný odkaz

Americkému Kongresu, kde sa republikáni ovládaní exprezidentom Donaldom Trumpom čoraz viac zdráhajú podporovať Ukrajinu zbraňami a inou vojenskou pomocou, Putin odkázal, že ak chcú zastaviť boje, musia Ukrajine prestať dodávať zbrane.

V odpovedi na otázku o možnej zmene vo vedení USA po prezidentských voľbách, kde sa očakáva súboj demokrata Joea Bidena proti Trumpovi, Putin naznačil, že očakáva len malú zmenu.

Kremeľ uviedol, že Putin súhlasil s rozhovorom s Carlsonom, pretože prístup tohto bývalého moderátora Fox News sa líši od „jednostranného“ spravodajstva o konflikte na Ukrajine zo strany mnohých západných spravodajských kanálov.

15. decembra 2023, 14:00 Čas čítania 0:14 KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky

Aj samotný Carlson opakovane tvrdí, že veľká časť spravodajstva západných médií o vojne na Ukrajine je v prospech Kyjeva. Novinár tvrdil, že od začiatku konfliktu na Ukrajine pred takmer dvoma rokmi sa ani jeden „jediný západný novinár“ neobťažoval urobiť s ruským prezidentom rozhovor.

Kremeľ však toto tvrdenie odmietol s tým, že Carlson nemá pravdu, lebo Putin dostal množstvo žiadostí o rozhovory, ktoré však boli zamietnuté, pretože „západné médiá sú príliš jednostranné“.

Rusko uväznilo dvoch novinárov amerických médií

Prístup Kremľa ku Carlsonovi je v ostrom rozpore so situáciou dvoch novinárov amerických médií, ktorí sú v Rusku väzobne stíhaní za svoje spravodajstvo a výroky o vojne na Ukrajine. Ide o reportéra denníka Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkovicha a Alsu Kurmaševovú z Rádia Slobodná Európa.

V súvislosti s Gershkovichom Putin v rozhovore s Carlsonom pripustil možnosť dohody. „O určitých podmienkach sa diskutuje prostredníctvom kanálov tajných služieb,“ objasnil Putin, pričom zopakoval, že reportér Gershkovich je špión. Redakcia WSJ i americká vláda toto obvinenie rozhodne popierajú.

Po invázii na Ukrajinu Putin zaviedol tvrdé represie voči ruským médiám kritickým k politike Kremľa i rozpútaniu vojny na Ukrajine. Mnohých novinárov v Rusku tým umlčal, iní odišli do exilu.

putin
Zdroj: tuckercarlson.com
Domov
Zdieľať
Diskusia