Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. apríla 2024, 6:47
Čas čítania 1:08

Dôchodcovia musia dodržiavať pitný režim. Hrozí im niekoľko zdravotných problémov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Seniori sú na dehydratáciu náchylnejší, pitný režim si musia strážiť.

Seniori sú na dehydratáciu náchylnejší, skomplikovať im môže ich celkový zdravotný stav. Ak sa chcú vyhnúť kolapsu či narušeniu biologických procesov v tele, mali by dodržiavať pitný režim. Upozornila na to primárka oddelenia dlhodobo chorých a riaditeľka nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Mina Bobocká.

Obzvlášť rizikovou skupinou, u ktorej hrozí dehydratácia, sú geriatrickí pacienti. To sú zväčša pacienti s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré sa v kombinácii s nedostatočným pitným režimom môžu výrazne zhoršiť.

„Pocit smädu nie je vo všeobecnosti dostatočným dôkazom toho, či človek pije dosť tekutín. Zvyčajne ho pociťujeme až vtedy, keď má telo vody naozaj nedostatok. Starší ľudia pritom smäd cítia ešte menej, následkom čoho sú na dehydratáciu náchylnejší,“ vysvetlila Bobocká.

Dehydrovaný človek podľa nej menej močí, zvyšuje sa mu tep, znižuje krvný tlak a okysličenie krvi, ktorá je zároveň hustejšia a viac zaťažuje srdce. „Starší ľudia užívajú množstvo liekov, ktoré organizmus zaťažujú, často ich trápi vysoká hladina sodíka, užívajú lieky na odvodnenie. Keď organizmus nie je dostatočne hydratovaný, hrozí nielen kolaps, ale aj narušenie mnohých biologických procesov v tele. To sa môže negatívne podpísať pod celkový zdravotný stav aj prognózy pacientov,“ upozornila.

Seniori by pri sebe mali mať vždy fľašu vody

Seniorom odborníci neodporúčajú piť tekutiny nárazovo, ale radšej menej a pravidelne. Je potrebné, aby vodu mali stále poruke, obzvlášť ak majú problém s pohybom. „Mám vo zvyku pacientom poradiť, aby si ráno napustili fľašu vody, lebo si tak vedia ľahšie skontrolovať, koľko tekutín vypili. Vhodné je tiež konzumovať ovocie, zeleninu a polievky,“ odporučila Bobocká.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Naopak, čierny čaj, káva či alkohol podľa nej dehydratáciu organizmu ešte podporia. „O stave hydratácie veľa napovie samotné telo. Moč by nemal byť koncentrovaný, jazyk suchý a biely a pokožka je pri dostatočnom pitnom režime elastická,“ dodala.

dôchodcovia, seniori
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš
Domov
Zdieľať
Diskusia