Rusko dlhodobo využíva nerastné suroviny a svojich predstaviteľov na zabezpečenie politického vplyvu vo svete.
Vďaka e-mailom uniknutým z kancelárie významného ruského politika a spojenca Kremľa Alexandra Babakova sa nám podarilo poodhaliť jeho kontakty a aktivity na Slovensku a v širšom regióne.
Babakov, dnes podpredseda Dumy, je známy presadzovaním záujmov Moskvy v zahraničí a od anexie ukrajinského Krymu v roku 2014 figuruje na sankčnom zozname Európskej únie. Už pred dvoma rokmi sme zistili, že ľudia spájaní s Babakovom vlastnia na Slovensku viaceré biznisy a dokonca majú aj slovenské štátne občianstvo. Obchodné aktivity niektorých z nich pokračujú aj dva roky po začiatku ruskej agresie voči Ukrajine.
Čo sa v texte dočítaš:
- Čo písal Robert Fico ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v roku 2013.
- Ako sa kancelária sankcionovaného Alexandra Babakova zapojila do organizácie stretnutia slovenského Eustreamu v Gazprome.
- Za akú podozrivú pôžičku milión dolárov pre firmu zapletenú do prania špinavých peňazí ručil Babakov.
- Čo má s Putinovým spojencom Babakovom spoločné český podnikateľ Peter Fellegi.
- Aké aktivity majú ľudia spájaní s Babakovom na Slovensku.
- Či došlo k porušeniu sankcií EÚ.
Postupne si Babakovovi spolupracovníci vyjasňujú, že ide o jedného z najbohatších Čechov, miliardára Daniela Křetínskeho – majiteľa Energetického a průmyslového holdingu (EPH) – akcionára slovenského prepravcu plynu Eustream a manažérov tejto firmy. Do Eustreamu vstúpil Křetínský so súhlasom vlády Roberta Fica v roku 2013. Štát vlastní 51 percent, no firma českého miliardára má manažérsku kontrolu.
Dlhé roky si delili stámilióny eur na dividendách z lukratívnej prepravy ruského plynu.
Po dvoch hodinách odchádza z Babakovovho sekretariátu e-mail do Gazpromu, najväčšieho vývozcu ruského plynu do Európy: Zoznam na stretnutie s Alexejom Millerom. V prílohe je dokument s menami českých a slovenských manažérov a so značkami áut, ktorými sa na stretnutie so šéfom plynárenského gigantu Millerom privezú. A kedy sa stretnutie uskutoční? Hneď v ten istý deň o 20.00 h moskovského času. Z Gazpromu prichádza potvrdenie obratom, krátko po pol druhej.
„Daniel Křetínský, Tomáš Mareček, Miroslav Bodnár, Jan Stříteský, Peter Fellegi,“ objavuje sa znenazdajky 29. júna 2016 ráno päť slovenských a českých mien v e-mailoch sekretariátu sankcionovaného ruského politika Alexandra Babakova.
Popoludní tamojšieho času štartuje z Londýna súkromné lietadlo s českou registráciou OK-SLN. Český Deník Referendum z analýzy jeho pohybov zistil, že práve toto lietadlo používa miliardár Daniel Křetínský. Do Moskvy súkromný Embraer Legacy dorazí pred siedmou večer tamojšieho času. Teda práve včas na stretnutie s Alexejom Millerom, šéfom Gazpromu, naplánované na ôsmu večer.
„V tom čase prebiehali intenzívne rokovania o usporiadaní budúcich tokov plynu v prípade spustenia plynovodu Nord Stream II, ktorých cieľom bolo podľa nášho názoru predovšetkým nahradenie tranzitu cez Ukrajinu priamym tranzitom do Nemecka a následným spätným tokov do krajín strednej Európy,“ odpísal na otázky o stretnutí ICJK hovorca Křetínskeho skupiny EPH Daniel Častvaj.
Niekoľko dní pred cestou Křetínskeho do Moskvy sa o tejto téme v Bratislave na utajenom rokovaní rozprával so šéfom Gazpromu aj premiér Robert Fico. Plynovod Nord Stream II totiž vedie z Ruska cez Baltské more priamo do Nemecka. Väčšina transportu ruského plynu by tak obchádzala Ukrajinu, ale aj Slovensko a Eustream a jeho akcionári EPH a štát by prišili o stámiliónové zisky.
V auguste 2016 Fico v Moskve rokoval o Nord Streame II aj s Vladimirom Putinom a zobral so sebou aj Křetínskeho, ktorý sa tam stretol so šéfom Gazpromu. (Po začiatku ruskej agresie na Ukrajine došlo v septembri 2022 k výbuchu jednej z rúr plynovodu Nord Stream II a plyn dnes neprepravuje.)
Fico píše Putinovi v roku 2013
Uniknuté e-maily naznačujú, akoby bol sankcionovaný Alexandr Babakov a jeho kancelária sprostredkovateľom stretnutia slovenského Eustreamu a ruského Gazpromu. Na otázky, ktoré sme Babakovovi zaslali na e-mail ruskej Dumy, ale aj jeho sekretariátu, do uzávierky neodpovedal. Podporovateľa Putinovho režimu Babakova zaradili na európsky sankčný zoznam po anexii Krymu v roku 2014.
Všetky jeho majetky v EÚ by mali byť zablokované. Napriek tomu je Babakov dlhodobo aktívny v medzinárodných vzťahoch a Putin ho vymenoval za splnomocnenca pre ruské organizácie v zahraničí, no ako naznačujú uniknuté e-maily, dlhoročný poslanec mal dôležité slovo aj v energetike. Pýtali sme sa, či a prečo na zorganizovanie stretnutia v Gazprome využil Eustream politika zo sankčného zoznamu Babakova. Priamu odpoveď sme nedostali.
„Komunikácia vždy prebiehala striktne v súlade so všetkými aplikovateľnými právnymi predpismi. Úplne kategoricky vylučujeme, že by sa Eustream alebo EPH akokoľvek zapájali do rokovaní o politických otázkach alebo záujmoch, a nikdy sme s takým návrhom ani neboli konfrontovaní. Všetky rokovania s predstaviteľmi Gazpromexportu, na ktorých sa zúčastnili predstavitelia Eustreamu alebo jeho akcionárov, mali obchodnú povahu a nie politickú,“ odpovedali podobne z EPH.
Odpoveďou na našu otázku by mohlo byť piate meno na zozname účastníkov schôdzky v Gazprome – Peter Fellegi. Český občan slovenského pôvodu mal od 90. rokov kontakty v Rusku ako poradca finančnej skupiny PPF. Na zozname účastníkov moskovskej schôdzky v roku 2016 je Fellegi uvedený ako poradca Eustreamu. „Istý krátky čas som bol požiadaný o služby vo vzťahu ku Gazpromu, pretože tam mám dlhodobé väzby ešte z 90. rokov,“ povedal Fellegi reportérom českého Deníka Referendum. Zdroje ICJK zo slovenskej firmy však tvrdia, že nikdy oficiálne v takejto pozícii nepôsobil.
Sám Fellegi potvrdil, že schôdzka v Gazprome sa uskutočnila. Na zapojení Babakova nevidí problém. „Samozrejme, v Rusku sú dôležité obchodné vzťahy medzi podnikateľmi a vládnymi štruktúrami. Nie je to nič, čo by malo vzbudzovať mimoriadne otázky, ide o normálne ekonomické kontakty, ktoré vtedy vyzerali inak ako z dnešného pohľadu,“ povedal v rozhovore Deníku Referendum.
Tvrdenia Fellegiho, skutočnosť, že lietadlo s Křetínskym odletelo z Londýna po potvrdení schôdzky z Gazpromu, ale aj fakt, že podľa uniknutých e-mailov Fellegi komunikoval s Alexandrom Babakovom a jeho kanceláriou najmenej od roku 2008, naznačujú, že práve Fellegi s Babakovom mohli byť sprostredkovateľmi stretnutia v Gazprome.
„Pokiaľ ide o sprostredkovanie stretnutia v Gazprome, na to, aby sme v tejto súvislosti mohli hovoriť o porušení sankcií EÚ, by muselo byť preukázané, že pán Babakov za to získal určitý majetkový prospech od osoby z EÚ,“ hovorí Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing.
Fellegi na otázky ICJK o stretnutí, jeho obsahu, zapojení Babakova aj ich vzťahoch odpísal: „Ďakujem vám za zaslané otázky. Bohužiaľ, k otázkam nemám pre vás informácie. Chcel by som zdôrazniť, že so žiadnymi subjektmi v RF (Ruskej federácii – pozn. red.) nemám minimálne od roku 2014 žiadne ekonomické vzťahy a vedome som sa nedopustil žiadneho porušenia predpisov vrátane sankčných.“