Dominika dáva na prvé miesto sociálne témy a problematiku životného prostredia. Samuel nechce kandidátov, ktorí budú pritakávať EÚ. Mladí ľudia sa v názoroch na Európsku úniu rôznia.
V sobotu 8. júna si Slováci vyberú svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. O miesto v Bruseli sa v tohtoročných voľbách uchádzajú kandidáti viac než z dvoch desiatok parlamentných aj mimoparlamentných strán.
Myslím si, že je fajn sledovať aj profily kandidátov na sociálnych sieťach, je však potrebné uvedomiť si, že vedú kampaň, a preto je dobré si informácie, ktoré sa objavia na ich profiloch, ešte dohľadať a overiť.
Krátko pred voľbami sme kontaktovali piatich mladých voličov, aby nám priblížili svoj pohľad na politiku EÚ a blížiace sa eurovoľby. Respondenti sa s nami podelili o svoje volebné preferencie, kritéria a politické témy, ktoré sú pre nich pri výbere kandidátov rozhodujúce. Rovnako nám prezradili, odkiaľ čerpajú informácie o eurovoľbách.
Čo majú spoločné voliči z odlišného politického spektra
Voliči z rôznych regiónov Slovenska vo veku od 20 do 26 rokov, medzi nimi sympatizanti politických strán ako Smer-SD, Hlas, Progresívne Slovensko, SaS aj Republika, sa jednohlasne zhodli, že sú pre nich eurovoľby dôležité. Myslia si, že Európska únia má určitý vplyv aj na politiku a fungovanie Slovenska.
Názorový prienik sme zaznamenali aj pri spôsobe výberu konkrétnych kandidátov. Niektorí respondenti deklarovali, že ich viac ako agenda politickej strany zaujíma práca a aktivity konkrétnych politikov, s ktorými sa dokážu stotožniť a ktorí reprezentujú ich záujmy.
Baví ťa naša tvorba? Pridaj sa do klubu Refresher+. Aj vďaka tvojej podpore dokážeme prinášať kvalitné články. Okrem množstva benefitov, ktoré na teba čakajú, získaš neobmedzený prístup k prémiovému obsahu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koho budú mladí ľudia voliť a prečo.
- Čo si myslia o Únii.
- Aké témy sú pre nich dôležité.