Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová TASR
dnes 16. novembra 2024 o 11:11
Čas čítania 1:41

Zákaz mobilov na školách: Týchto 5 scenárov ukazuje, ako to bude vyzerať pre študentov aj učiteľov v praxi

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Regulácia začne platiť od nového roka.

Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov, ako aj návod a ukážka zapracovania nových pravidiel do školského poriadku. To sú nástroje, ktorými chce Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR pomôcť školám a rodičom pri zavádzaní nových pravidiel pri používaní mobilov v školách. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu rezortu.


Parlamentom schválená novela školského zákona prinesie reguláciu od 1. januára budúceho roka. „Rozumieme tomu, že schválenie zákona nestačí. Chceme pomôcť školám, aby bezproblémovo zvládli zmenu pravidiel o používaní mobilov, preto vydávame sériu podporných nástrojov. Záleží nám na tom, aby školy vytvárali pre žiakov bezpečné a pokojné prostredie na vyučovanie,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).


Usmernenie pre školy o regulácii používania mobilných telefónov a podobných zariadení podľa rezortu odporúča, aby školy zakomponovali pravidlá do školského poriadku a zvolili najvhodnejší spôsob regulácie podľa vlastných potrieb.

15. novembra 2024 o 13:30 Čas čítania 1:50 KOMENTÁR: Policajná brutalita je obraz systému, ale influencer Šutaj Eštok má plné ruky s točením videí o študentoch v maskách KOMENTÁR: Policajná brutalita je obraz systému, ale influencer Šutaj Eštok má plné ruky s točením videí o študentoch v maskách

„Dokument obsahuje päť možných prístupov k regulácii mobilov, pričom každý má popísané výhody a nevýhody. Vysvetľuje aj výnimky pre zdravotne znevýhodnených žiakov a obsahuje tipy, ako by si školy mali nastaviť digitálne vybavenie s ohľadom na bezpečné používanie technológií,“ priblížil.

Možné prístupy škôl k mobilom:

1. Odovzdanie telefónu pri vstupe: Žiaci odovzdajú mobilný telefón zamestnancovi školy, ktorý ho uschová a vráti po vyučovaní.

2. Odloženie v uzamykateľnej skrinke: Mobilné telefóny sa odložia do zabezpečenej skrinky, kde zostanú počas vyučovania až do konca dňa.

3. Odovzdanie učiteľovi: Žiaci odovzdajú telefón triednemu učiteľovi, ktorý ho uloží do uzamykateľného priestoru a vráti po vyučovaní.

4. Uschovaný a deaktivovaný: Žiaci si môžu nechať telefón, ktorý bude počas vyučovania vypnutý alebo s vypnutým zvonením a prístupom na internet.

5. Vstup do školy bez mobilného telefónu: Žiaci nesmú nosiť mobilný telefón do (areálu) školy ani na školské akcie. Uvedený spôsob je najmenej odporúčaný.

Okrem toho rezort pripravil pre školy a rodičov informačné materiály. Tie podľa jeho slov vysvetľujú benefity regulácie mobilných telefónov, ako aj samotný zákon. Je možné si ich stiahnuť z webovej stránky MŠVVaM. V decembri na nej podľa jeho slov pribudne aj návod a ukážka zapracovania nových pravidiel do školského poriadku.

Ako to bude fungovať?

Pre učiteľov, školské podporné tímy aj odborných zamestnancov centier poradenstva a prevencie ministerstvo pripravuje posilnenie vzdelávania v oblasti bezpečného používania digitálnych technológií v školách.


V prvom až treťom ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy. Od štvrtého ročníka (prvého až štvrtého ročníka osemročného vzdelávacieho programu strednej školy) bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo ak o výnimke rozhodne učiteľ na potreby vzdelávania.

Domov
Zdieľať
Diskusia