Podľa experta na energetiku Slovensko bez plynu nezostane a Ukrajina prerušením tranzitu neporušuje žiadnu dohodu.
Od januára 2025 Ukrajina úplne zastaví tranzit plynu ruského pôvodu cez svoje územie. Táto zmena sa dotkne aj Slovenska. Ako pre TA3 vysvetlil Radovan Potočár, odborník na energetiku a šéfredaktor portálu energieportal.sk, zastavenie tranzitu plynu bude znamenať, že štát príde aj o posledné zvyšky príjmov z dodávok.
V minulosti Slovensko zarábalo stovky miliónov eur z prepravy plynu do krajín, ako Rakúsko, Česko či Taliansko. „Ak porovnáme túto situáciu so súčasným rokom, rozdiel nebude taký výrazný, pretože už teraz cez naše územie prechádza len minimum plynu,“ uviedol expert.
V roku 2019 Slovenskom prešlo približne 70 miliárd kubických metrov plynu, zatiaľ čo v roku 2022 to bolo len 15 miliárd. Tento pokles znamenal dramatické zníženie príjmov, čo núti Slovensko orientovať sa na alternatívne zdroje dodávok.
Alternatívy a vyššie ceny
Potočár zároveň ubezpečil, že Slovensko bez plynu nezostane. Alternatívne trasy a dodávky skvapalneného zemného plynu sú totiž už zabezpečené.
„Ruský plyn tranzitovaný cez Ukrajinu bol lacnejší, pretože jeho preprava bola zaťažená menšími poplatkami, ako keď sa plyn prepravuje po mori a potom cez územie viacerých európskych štátov. Tým pádom je tam cenový rozdiel, ak sa plyn prepravuje zložitejšími logistickými cestami," vysvetlil.
Hoci plynová katastrofa Slovensku podľa neho nehrozí, vláda bude musieť riešiť vyššie ceny plynu a hľadať spôsoby, ako zaistiť stabilné dodávky. Premiér Robert Fico už avizoval možné recipročné opatrenia voči Ukrajine, no podľa odborníkov takéto kroky môžu Slovensko v budúcnosti poškodiť.
Zmluvy skončili, sankcie nie sú opodstatnené
V súvislosti so zastavením tranzitu sa objavili úvahy o možných sankciách voči Ukrajine. Podľa Potočára však tieto kroky nemajú opodstatnenie, pretože Ukrajina včas informovala, že zmluvu o tranzite nepredĺži.
„Ukrajina rok a pol avizuje, že ten kontrakt nepredĺži, že ku koncu tohto roka sa tranzit definitívne zastaví. Z tohto pohľadu Ukrajina neporuší nijakú dohodu, pretože tá dohoda už nebude platiť. Dohoda končí ku koncu tohto roka," uzavrel expert.
Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu bude pre Slovensko výzvou, no z dlhodobého hľadiska je podľa odborníka nevyhnutné prechádzať na alternatívne zdroje a diverzifikovať energetické dodávky.