Svetové zdravotnícke zhromaždenie podporilo globálnu pandemickú dohodu, ktorá bola schválená so 124 hlasmi za.
Na Svetovom zdravotníckom zhromaždení v pondelok (19. mája) schválili text globálnej pandemickej dohody, pričom podporu vyjadrilo 124 štátov. Slovensko patrí medzi 11 krajín, ktoré sa hlasovania zdržali, rovnako ako Irán, Poľsko a Izrael. Žiaden štát nehlasoval proti dohode.
Premiér Robert Fico oznámil, že slovenská delegácia dostala pokyn, aby dohodu nepodporila, pretože „narúša princíp suverenity členských štátov a neprimerane zasahuje do sféry ľudských práv“. Nepodporenie podľa neho znamená hlasovať proti dohode alebo sa zdržať hlasovania.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus sa v telefonáte s Ficom snažil presvedčiť Slovensko, aby zmenilo svoje stanovisko a nepožadovalo hlasovanie o tejto dohode. Slovenský zástupca však napriek tomu požiadavku na hlasovanie predložil.
Pandemickú dohodu pripravovali niekoľko rokov s cieľom zvýšiť pripravenosť na budúce pandémie. Dokument sa zameriava na lepšiu detekciu a reakciu prostredníctvom medzinárodnej koordinácie, výmeny informácií a zabezpečenia spravodlivejšieho prístupu k vakcínam a liekom. Rokovania o dohode boli napäté, hlavne kvôli nerovnostiam medzi bohatými a rozvojovými krajinami počas pandémie COVID-19.
Kľúčový prvok dohody je PABS (Pathogen Access and Benefit-Sharing), mechanizmus prístupu k patogénom a výsledkom ich výskumu. Detaily PABS plánujú uzavrieť do mája 2026. Po finalizácii tohto systému bude potrebné, aby dohodu ratifikovalo minimálne 60 štátov, čím nadobudne platnosť. Viaceré krajiny, ktoré sa zdržali, po hlasovaní uviedli svoje obavy a výhrady.
