Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
dnes 6. júla 2025 o 18:44
Čas čítania 0:58

Aj keď máš účtovníka, pokuta za chyby pôjde na tvoje meno. Zaplatiť môžeš až 16 000 eur

Kategória:
Ekonomika
Uložiť Uložené
Aj keď máš účtovníka, pokuta za chyby pôjde na tvoje meno. Zaplatiť môžeš až 16 000 eur
Zdroj: Pexels/Mikhail Nilov

Podnikatelia sú zodpovední za účtovníctvo a dane, aj ak ich spracúva externý účtovník, upozorňuje Slovenská komora daňových poradcov.

Mnohé firmy a živnostníci si zabezpečujú vedenie účtovníctva cez externé firmy. Aj keď zákon umožňuje túto činnosť delegovať, podnikatelia by mali mať na pamäti, že zodpovednosť za účtovníctvo, daňové priznania a účtovné závierky je vždy na nich. Martina Rybanská zo Slovenskej komory daňových poradcov upozornila, že aj keď si na to najímajú niekoho iného, konečná zodpovednosť je na ich pleciach.

Účtovníci sa automaticky nerovnajú daňovým poradcom. Daňové poradenstvo môžu legálne poskytovať iba daňoví poradcovia, nie ekonómovia alebo účtovníci. Ako zdôrazňuje daňový poradca Róbert Kalmár zo SKDP: „Zmluva s externým účtovníkom nie je ochranný štít. Klient, teda podnikateľ, nesie následky chýb, pokút alebo nepriznanej dane.“ Preto je dôležité, aby si podnikatelia dôkladne premysleli, komu zveria svoje finančné záležitosti.

Pokuta do 16 000 eur

Externý účtovník alebo poradenská firma často ponúkajú širší tím odborníkov a zvyčajne majú poistenie zodpovednosti. Majú výhodu skúseností z rôznych sektorov a poskytujú komplexnejšie poradenstvo. Interný účtovník zase lepšie pozná interné procesy firmy, no jeho zodpovednosť je obmedzená Zákonníkom práce.

Ak nastane situácia vyžadujúca odborné posúdenie podľa daňových zákonov, alebo vystane neistota, najlepšie je osloviť daňového poradcu. „Daňový poradca má odborné vzdelanie, skúsenosti a poistenie zodpovednosti, čo klientovi poskytuje dodatočnú ochranu,“ vysvetlil Kalmár.

Podnikateľom hrozia sankcie za porušenie zákonných povinností. Napríklad pokuta za nepodanie daňového priznania sa pohybuje od 30 do 16 000 eur. Sankcia za nezostavenie účtovnej závierky môže dosiahnuť až 3 milióny eur. Ďalšie sankcie môžu byť za porušenie účtovných postupov, aj keď nevplývajú na výšku dane.

6. júla 2025 o 14:46 Čas čítania 0:37 Slovensko za pár hodín zasiahnu búrky. SHMÚ vydal výstrahy pre viaceré okresy (+ mapa) Slovensko za pár hodín zasiahnu búrky. SHMÚ vydal výstrahy pre viaceré okresy (+ mapa)
6. júla 2025 o 13:40 Čas čítania 0:35 Chcel si spraviť selfie s medveďom, doplatil na to životom. Talianskeho turistu v Rumunsku zabila šelma Chcel si spraviť selfie s medveďom, doplatil na to životom. Talianskeho turistu v Rumunsku zabila šelma
4. júla 2025 o 6:45 Čas čítania 8:48 Zdechovský exkluzívne o kontrole: Meno N. Bödöra sa spomína všade. Schémy rozdelenia fondov odkrývajú aj ľudia z Hlasu (Rozhovor) Zdechovský exkluzívne o kontrole: Meno N. Bödöra sa spomína všade. Schémy rozdelenia fondov odkrývajú aj ľudia z Hlasu (Rozhovor)
Európska mena klesla na najnižšiu úroveň za 22 rokov.
Európska mena klesla na najnižšiu úroveň za 22 rokov. Zdroj: Unsplash/Sara Kurfeß
Späť
Zdieľať
Diskusia