Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. júna 2023, 9:02
Čas čítania 1:16

Od júla si na Slovensku tisícky ľudí prilepšia o desiatky eur. Sociálna poisťovňa dôchodcom oznámila, ako to bude prebiehať

Kategória:
Ekonomika
Uložiť Uložené

O zvýšenie minimálneho dôchodku nebudú musieť dotknuté osoby požiadať.

Sociálna poisťovňa od 1. júla zvýši sumy minimálneho dôchodku, pričom sa mení i spôsob určenia jeho sumy. Minimálne dôchodky sa opätovne naviažu na sumu životného minima.

Sociálna poisťovňa výšku dôchodkov prepočíta automaticky, poberatelia dôchodkov teda nemusia o zvýšenie žiadať, informovala v utorok SP. Minimálne dôchodky vo zvýšenej sume vyplatí dôchodcom v auguste spolu s doplatkom za júl 2023.

Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia je v súčasnosti 334,30 eura mesačne. Po rozmrazení súm minimálneho dôchodku od 1. júla bude suma minimálneho dôchodku za 30 rokov určená ako 136 percent sumy životného minima vo výške 365,70 eura mesačne.

Minimálne dôchodky vo zvýšenej sume sa začnú vyplácať už o mesiac

Pretože sa od 1. júla mimoriadne zvyšujú dôchodky o 10,6 percenta, najprv sa dôchodok zvýši o 10,6 percenta a nárok na zvýšenie na minimálny dôchodok sa posúdi až po tomto mimoriadnom zvýšení dôchodku. Prvýkrát budú dôchodky v novej, zvýšenej sume minimálneho dôchodku vyplatené v auguste spolu s mimoriadnym zvýšením a zvýšené budú spätne od 1. júla 2023.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok, sa podľa SP rozšíri. Nárok na minimálny dôchodok totiž zvýšením jeho sumy vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú. Týka sa to seniorov, ktorí budú mať napriek mimoriadnej valorizácii sumu dôchodku nižšiu ako nové sumy minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší.

Sociálna poisťovňa sumy minimálnych dôchodkov automaticky prepočíta a rozhodne zo zákona, to znamená, že poberatelia dôchodku nemusia o zvýšenie žiadať. Dôchodky vo zvýšenej sume budú vyplatené v splátkach splatných v mesiaci august. Za obdobie od 1. júla do dňa splátky dôchodku v auguste 2023 bude vyplatený doplatok.

„Každý poberateľ starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorého sa uvedené zmeny týkajú, sa nemusí obávať – zvýšená suma dôchodku bude doplatená spätne bez ohľadu na to, kedy Sociálna poisťovňa o zvýšení rozhodne,“ uviedla SP. Prvé rozhodnutia začne Sociálna poisťovňa zasielať začiatkom augusta.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Robert Anasch
Domov
Zdieľať
Diskusia