Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. júla 2023, 19:30
Čas čítania 1:13

Taliban chce zakázať kravaty. Toto je dôvod

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Taliban tvrdí, že kravaty sú symbolom kríža.

Vysokopostavený predstaviteľ afganského vládneho hnutia Taliban navrhuje zakázať nosenie kravát, pretože údajne symbolizujú kríž a kresťanské náboženstvo.
Autorom tohto výroku je Muhammad Haším Šahíd Vrór, ktorý je vedúci vládneho oddelenia zodpovedného za vedenie ľudí k čo najpresnejšiemu dodržiavaniu islamských zásad.

Symbolika kravaty „je v islame zrejmá“, povedal Šahíd na tlačovej konferencii, ktorú vysielala afganská televízia Tolo. Kravata je podľa jeho kresťanský kríž a islamské právo šaría moslimom prikazuje takýto symbol zničiť a odstrániť.

Afganské úrady podriadené hnutiu Taliban po jeho návrate k moci v auguste 2021 nezaviedli žiadne pravidlá, ako sa majú obliekať muži. Západné oblečenie vídať teraz v Afganistane síce zriedkavejšie, ale košele a kravaty muži v niektorých profesiách nosia aj naďalej.

Predstavitelia Talibanu takmer do jedného nosia šalvár kamíz – voľné nohavice a tuniku s vestou a na hlave turban. Kým muži sa obliekajú podľa svojich zvyklostí alebo vkusu, ženy, keď opúšťajú svoje domovy, musia byť za vlády talibancov úplne zahalené.

Predchádzajúce afganské vlády sa snažili zaviesť pravidlá obliekania pre obyvateľstvo alebo aspoň pre štátnych zamestnancov.

Počas desaťročia sovietskej okupácie – po invázii v roku 1979 – boli napríklad štátni zamestnanci vyzývaní, aby nosili „západné“ obleky namiesto tradičného oblečenia. Bývalý prezident Ašraf Ghaní, ktorý utiekol z krajiny, keď do Kábulu v roku 2021 prišiel Taliban, uprednostňoval v zahraničí oblek, doma nosieval tradičný odev.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Počas dvoch desaťročí svojho povstania bojovníci Talibanu nosili oblečenie šalvár kamíz. Po opätovnom prevzatí moci však boli ich ozbrojené sily vybavené modernými vojenskými uniformami, dodala AFP.

Taliban po návrate k moci v roku 2021 deklaroval, že bude robiť miernejšiu politiku než do roku 2001, keď do Afganistanu prišla americká armáda. Odvtedy značne obmedzil práva miestnych, najmä dievčat a žien, ktoré postihli obmedzenia vo vzdelávaní, v práci aj obliekaní. Nemôžu sa vrátiť na strednú školu a zastávať mnohé štátne funkcie.

Ženy po celej krajine majú zakázané cestovať osamote, od júla 2023 sú zatvorené aj kozmetické salóny pre ženy.

Domov
Zdieľať
Diskusia