Keď sa im nepodarí zaparkovať doma, využijú naše cesty. Ešte za to aj zaplatia, no peniaze putujú do vreciek nelegálnych obchodníkov.
Nelegálny biznis s parkovaním v Tatrách nielenže okráda ľudí, ale paralyzuje aj dopravu. Na problém upozornila RTVS, podľa ktorej poľských vodičov lákajú, aby odstavili svoje autá na Slovensku, odkiaľ ich zvážajú mikrobusy naspäť na poľskú stranu. „Obchodníkom“ zaplatia (nelegálny) poplatok za „vybavenie parkovania“ v obci Tatranská Javorina, ku ktorej hraničný priechod patrí, a odchádzajú na turistiku k poľskému jazeru Morské oko.
Na parkovanie ich lákajú podnikavci v reflexných vestách a v mikrobusoch s jasným označením. Ponúkajú im parkovanie a lákajú turistov z preplnených parkovísk na poľskej strane na Slovensko. Potom ich „kyvadlovou dopravou“ prevážajú späť do Poľska.
„Sú to stovky až tisíce áut. Keď sa naplnia niekoľkotisícové poľské parkoviská, zvyšok prechádza k nám. Okolo cesty aj v zákrutách sa tvoria 15-kilometrové kolóny zaparkovaných áut,“ povedal pre RTVS starosta Tatranskej Javoriny Miroslav Michaľák. Autá stoja aj na zákazoch zastavenia, na tráve pri rieke či pred rampami na lesných cestách. Blokujú tak aj prístupové cesty pre záchranné zložky.
Situácii sa venuje aj polícia, ktorá v júli riešila 30 priestupkov pre porušenie zákazu státia. Hoci ľudia dostávajú za takéto parkovanie aj pokutu, nelegálny systém stále prekvitá. Starosta chce nájsť riešenie za okrúhlym stolom a pozvať políciu, VÚC, cestárov, podnikateľov aj ochranárov, keďže k nelegálnemu biznisu dochádza v národnom parku.