Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. novembra 2023, 19:46
Čas čítania 1:20

Prešovský kraj dostane 33 nabíjacích staníc pre elektromobily. Prezradili, kde presne ich plánujú umiestniť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Hodnota celkového projektu bude dosahovať skoro pol milióna eur.

Prešovský samosprávny kraj sa zapája do výzvy ministerstva hospodárstva, ktorej cieľom je podpora rozvoja elektromobility v regiónoch Slovenska formou budovania e-nabíjacej infraštruktúry.

V kraji cez projekt EKO-Doprava v Prešovskom samosprávnom kraji, pripravený Energetickou Agentúrou Smart Regiónu Prešovský samosprávny kraj, plánuje vybudovať 33 nabíjacích staníc, čo predstavuje 66 nabíjacích bodov v 27 vybraných lokalitách. Využiť chce štátnu dotáciu z plánu obnovy vo výške 354 000 eur, pričom celková hodnota projektu dosiahne 462 000 eur, informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.


Kraj v spolupráci s energetickou agentúrou vytypoval lokality na umiestenie nabíjacích staníc na základe technických okolností a koordinácie s okresnými úradmi. „Malo by ísť o rovnomerne zahustenú sieť v celom kraji s posilnením počtov v menej osídlených miestach. Na druhej strane s posilnením v lokalitách s potenciálom pre rozvoj cestovného ruchu. Aspoň jedna verejná nabíjacia stanica typu AC (11 kilowattov) alebo DC (50 kilowattov) by tak mala byť k dispozícii v okruhu do 25 kilometrov,“ uviedla Jeleňová.


Presnejšie by malo ísť o vybudovanie 15 nabíjacích staníc v regióne Šariša. Vzniknúť by mali napríklad pri dvoch stredných školách v Bardejove a pri strednej škole vo Svidníku. Taktiež pri domovoch sociálnych služieb v Brezovičke a Giraltovciach, ďalšie dve vo Veľkom Šariši, ako i po tri v meste Lipany a v obci Raslavice. Dve stanice by mali byť súčasťou externého priestranstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja. 


V regióne Spiša má kraj v pláne vybudovať šesť nabíjacích staníc. Konkrétne pri dvoch popradských stredných školách a pri strednej odbornej škole v Starej Ľubovni, ďalej v meste Spišská Belá, ako aj pri Domove sociálnych služieb v Legnave a v obci Štrba.


Celkovo 12 nabíjacích staníc by mal mať región horného Zemplína. Prešovský kraj ich naplánoval pri stredných školách v Humennom, Stropkove, vo Vranove nad Topľou, dve stanice pri SPŠ v Snine, dve v obci Kvakovce, po jednej v Kolonici a Uliči, dve pri Múzeu moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach a jednu pri DSS v Jabloni.


Prešovský samosprávny kraj v prípade úspešnosti projektu plánuje verejne prístupné nabíjacie stanice vo vytypovaných lokalitách budovať v horizonte rokov 2024 – 2025.

Domov
Zdieľať
Diskusia