Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. januára 2024, 14:25
Čas čítania 1:06

Daňoví exekútori vymohli od Slovákov rekordnú sumu. Na dlžníkov praktikovali „mäkké úkony“

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Za rok 2023 vymohli o 15 miliónov eur viac ako za rok 2022.

Daňoví exekútori finančnej správy (FS) vymohli za minulý rok do štátneho rozpočtu vyše 321 miliónov eur. Bolo to o 15 miliónov eur viac ako za rok 2022, informovala v utorok hovorkyňa FS Drahomíra Adamčíková. 


„Je to výsledok správne nastavenej stratégie vymáhania, ktorá reflektuje na aktuálne európske trendy manažmentu daňových dlhov, rýchle, efektívne a cielené využitie zákonných možností, kontinuálny vývoj analytických nástrojov a podporných IT aplikácií i vysoké nasadenie daňových exekútorov,“ priblížila hovorkyňa.


Z hľadiska efektivity je podľa nej najúčinnejším spôsobom daňovej exekúcie prikázanie pohľadávky z účtu vedeného u poskytovateľa platobných služieb. Ďalšími možnosťami sú predaj hnuteľných vecí, nehnuteľností, zrážky zo mzdy, zadržanie vodičského preukazu, prikázanie iných peňažných pohľadávok, odobratie peňazí v hotovosti a iných vecí, pri ktorých nedochádza k predaju.


„V roku 2023 daňoví exekútori odobrali v prevádzkach 1 474 daňových dlžníkov hotovosť vo výške 1,15 milióna eur. Dlžníci potom dodatočne uhradili ďalších 1,4 milióna eur,“ vyčíslila Adamčíková.

Mäkké úkony exekútorov

V prípade, že dlžníci s finančnou správou aktívne spolupracujú, exekútori podľa nej využívajú menej invazívne, tzv. mäkké úkony. Ide o osobnú komunikáciu, predvolanie dlžníka na daňový úrad alebo zriadenie záložného práva na zabezpečenie úhrady daňového nedoplatku. Naopak, ak daňové subjekty vykazujú známky podvodného konania, dochádza napríklad k zabezpečeniu majetku ešte pred vznikom samotného dlhu.


„Aj vlani daňoví exekútori spolu s kontrolórmi úspešne pokračovali v boji proti rizikovým daňovým subjektom, pričom vďaka rýchlym zabezpečovacím úkonom sa podarilo ochrániť a reálne zaistiť finančné prostriedky v celkovej výške 6,3 milióna eur,“ doplnila hovorkyňa.


Činnosť daňových exekútorov zahŕňa aj agendu súvisiacu s osobitnými konaniami, ako sú konkurzy, oddlženia fyzických osôb, reštrukturalizácie či dedičské konania. Významnú úlohu zohrávajú aj v rámci medzinárodného vymáhania a cezhraničnej spolupráce s inými finančnými správami členských krajín EÚ.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR
Domov
Zdieľať
Diskusia