Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
21. februára 2024, 14:09
Čas čítania 0:44

Muskov veľký úspech: Muž s čipom v mozgu dokáže mysľou ovládať kurzor počítačovej myši

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Pacient s implantovaným čipom v mozgu dokáže ovládať myš počítača mysľou.

Prvý pacient, ktorému pred niekoľkými týždňami implantovali do mozgu čip, dokáže mysľou ovládať kurzor počítačovej myši. V pondelok to oznámil zakladateľ startupovej spoločnosti Neuralink Elon Musk.

Spoločnosť Neuralink implantovala prvýkrát čip do ľudského mozgu koncom januára a Musk teraz oznámil, že experiment je úspešný. „Zdá sa, že pacient sa úplne zotavil bez nežiaducich účinkov,“ povedal v rozhovore streamovanom na platforme X. Zároveň uviedol, že pacient dokáže hýbať kurzorom myši po obrazovke počítača len mysľou.

Technológia spoločnosti Neuralink funguje prostredníctvom zariadenia, ktoré je veľké asi ako päť mincí naskladaných na sebe. Tento čip sa vkladá do mozgu človeka počas invazívnej operácie.

Chce posilniť ľudské schopnosti a liečiť neurologické ochorenia

Cieľom startupu, ktorý Musk založil v roku 2016, je vybudovať priame spojenie medzi komunikačnými linkami mozgu a počítača. Ambíciou je posilniť ľudské schopnosti, liečiť niektoré neurologické ochorenia, ako napríklad Parkinsonova choroba či amyotrofická laterálna skleróza, a jedného dňa možno dokonca dosiahnuť symbiózu človeka a umelej inteligencie.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Musk nie je jediný, kto sa v tomto odbore snaží dosiahnuť pokrok. Americký podnikateľ údajne pre meškanie oslovil s návrhom na spoluprácu austrálsku spoločnosť Synchron, ktorá implantovala svoje prvé zariadenie pacientovi v júli 2022.

Elon Musk
Elon Musk. Zdroj: Getty Images/Robyn Beck-Pool
Domov
Zdieľať
Diskusia